سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا نرم افزاری است که به منظور سهولت کار با محتوای یک سیستم دیگر مثلا یک وبسایت استفاده میشود.

فرض کنید که یک سایت خبری دارید. روزانه تعداد بسیار زیادی خبر جدید روی سایت شما قرار میگیرد. بعنوان یک مدیر شما فرصت انجام چنین کاری را ندارید پس حتی اگر تخصص لازم را داشته باشید نمیتوانید روی سایت تان کار کنید و سراغ کارمندان خواهید رفت. مسلما تمام کارمندان شما تخصص برنامه نویسی ندارند پس به سیستمی نیاز است که بدون برنامه نویسی بتوان سایت را ویرایش کرده و مطالب جدید روی آن قرار داد. این مفهوم سیستم تولید محتوا و اهمیت آن است.

معرفی چند سیستم مدیریت محتوای معروف

تولید محتوا میتواند روی سیستم مدیریت محتوای اختصاصی خودتان انجام گیرد. همچنین میتوایند از سیستم های معروف مثل وردپرس و جوملا و … استفاده کنید

وردپرس

وردپرسوردپرس یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS رایگان است که برای طراحی سایت هم استفاده میشود. وردپرس محبوب ترین سی ام اس جهان است که درصد بالایی از سایت های موجود با وردپرس ساخته و مدیریت میشوند. علت این محبوبیت انعطاف عالی وردپرس است. میلیون ها قالب و افزونه رایگان و قابل خرید منتظر استفاده شما هستند. ما در دوره طراحی سایت بدون کدنویسی با وردپرس به شما آموزش میدهیم که چگونه یک سایت کاملا کاربردی و زیبا برای خود ساخته و مدیریت کنید.

جوملا

جوملا

جوملا هم یکی از پرطرفدار ترین سیستم های مدیریت محتواست که در سال 2001 جایگزین نرم افزار معروف مامبو شد. مثل وردپرس جوملا هم  از افزونه ها و قالب های مختص خودش پشتیبانی میکند ولی هنوز هم فاصله بسیار زیادی با وردپرس دارد. جوملا بیش از 10000 افزونه رایگان و تجاری دارد که در شاخه اصلی جوملا قابل نصب هستند.

 

دروپالدروپال

دروپال سامانه مدیریت محتوایی آزاد و متن‌باز به زبان پی‌اچ‌پی است که برای توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب و ایجاد بلاگ استفاده شده و تحت مجوز جی‌پی‌ال منتشر شده‌است. از این برنامه برای مدیریت محتوای بیش از ۲/۳ درصد از کل صفحات وب استفاده شده‌است. تا آوریل ۲۰۱۷ جامعه دروپال از بیش از ۱/۳ میلیون کاربر، شامل ۱۰۶٬۶۵۰ کاربر فعال تشکیل شده و بیش از ۳۷٬۱۰۰ افزونه، ۲٬۴۴۵ قالب برای تغییر ظاهر و ۱٬۱۱۶ توزیع رایگان برای ایجاد یک سیستم مدیریت محتوای دروپالی پیچیده، برای آن ارائه شده‌است. از این سیستم مدیریت محتوا در ایجاد وبلاگ‌های شخصی، وب سایت‌های شرکت‌های تجاری، سیاسی و حتی دولت‌ها نیز استفاده شده‌است. وبگاه بر روی دروپال نسخه ۷ اجرا می‌شود.

 

[yasr_visitor_votes size=”medium”]