لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تاریخچه ماکارونی در جهان و ایران

 

زمانیکه  صحبت از ماکارونی می شود، ذهن  بیشتر شنوندگان  به کشور ایتالیا  معطوف می شود چون  اکثر مردم دنیا  تاریخچه ماکارونی و پاستا را از ایتالیا می دانند.

صرف نظر از این که این داستان چقدر مستند و درست است، اما داستان جذابی است که اگر آن را بپذیریم، منشاء ابداع ماکارونی به  چین باز می گردد.

در برخی از منابع تاریخی و مکتوب از جمله کتابچه ای که از سوی موسسه ملی ماکارونی آمریکا منتشر شده است، روایت شده که ابداع ماکارونی برای اولین بار توسط یک دوشیزه چینی صورت گرفته است.

داستان بدین گونه  است  که  روزی  دوشیزه چینی مشغول تهیه خمیر نان بوده و درحین کار با یک ملوان ایتالیایی مشغول صحبت می شود و تمرکز خود را بر کارش از دست می دهد.

در این حین، خمیر ازیک طرف  ظرف روی  میز ریخته و به صورت رشته‌رشته از میز آویزان می شود و  با تابش آفتاب بر روی رشته‌ها به سرعت خشک می شوند و  به شکلی در می آیند که امروزه رشته های آش و ماکارونی و امثال آن وجود دارند.

جالب  است که بدانید این ملوان ایتالیایی اسپاگتی نام داشته و اسم ایتالیایی اسپاگتی از نام وی برگرفته شده است.

این دو نفر تصمیم می گیرند که اطلاعات و نحوه به وجود آمدن رشته‌ها را نزد خود پنهان کنند. آن‌ها داخل کشتی، رشته‌ها را در آبگوشت جوشان می پخته و و با مصرف رشته‌های پخته شده، در می یابند که به چه خوراکی خوشمزه و جالبی دست پیدا کرده اند.

بدین ترتیب بعد از این که تولید ماکارونی، برحسب تصادف کشف شد،  آقای اسپاگتی پس از بازگشت از چین به فکر خوشمزه کردن و مغذی کردن این رشته‌ها افتاد و موجب شد ایتالیا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این نوع غذای گندمی مطبوع تلقی شود و بعدها به عنوان منشاء این خوراکی شهرت جهانی پیدا کند.

مامارونی

تاریخچه ماکارونی در ایران

 

نخستین کارگاه ماکارونی‌ سازی ایران در سال 1313 با دستگاهی ابتدایی و ساده شروع به فعالیت کرد و به صورت انحصاری مورد مصرف سفارتخانه ها و کنسول‌گری‌های خارجی و معدود افراد ایرانی بود که به سبب ارتباطات فرامرزی خود با این محصول آشنا شده بودند. شاید به همین خاطر است که به ماکارونی رشته فرنگی گفته می شود.

از آن زمان به بعد  به مرور تولید ماکارونی در کشور افزایش یافت.  در سال‌های اخیر مصرف ماکارونی در ایران بسیار بالا رفته و در جیره غذایی مناطق شهری و حتی روستایی به طور دائم گنجانده شده است و از آن استفاده می‌گردد.

طرز تهیه ماکارونی

بد نیست در دوره آشپزی ملل آموزشگاه رهرو ثبت نام کنید و غذاهای خاص بپزید!!!

اولین کارخانه تولید ماکارونی صنعتی در سال ۱۳۷۴ در ایران آغاز به کار کرد و در حال حاضر بیش از 300 واحد تولیدی کوچک  و بزرگ در ایران مشغول تولید انواع ماکارونی، مشقات و متعلقات آن هستند و مدام در زمینه تولید انواع و اشکال این ماده غذایی خلاقیت ها و نوآروی هایی را در دستور کار خود دارند.

 

تاریخچه ماکارونی خوراکی ساده و محبوب

 

 

ماکارونی از نظر تکنولوژی ساخت، جزء فرآورده‌های گروه پاستا و در ردیف  اسپاگتی، ورمیشل، نودل، لازانیا و راویولی به شمار می رود و اختلاف این فرآورده‌ها در شکل و حالت فیزیکی آنهاست اما در عین حال مشهورترین  آن ها ماکارونی است.

ماکارونی جز راحت‎ترین و رایج‌ترین غذا در کشور ما و تقریبا همه کشورهای دنیا است که اگرچه گفته می شود خوراک مورد علاقه کوکان و نوجوانان است با این حال بزرگسالان هم علاقه وافری به این  نوع خوارک دارند.

مجموعه‌ای از سس‌های گوناگون هم به مرور زمان ابداع شده است که در اضافه کردن مزه های مختلف به انواع ماکارونی کاربرد دارند.

ماکارونی دارای مقادیر قابل ملاحظه‌ای قند است و تا حدودی پروتئین هم در خود دارد. در ضمن هر 100 گرم پخته آن 350 کیلو کالری انرژی دارد.

ته دیگ سیب زمینی

ریشه کلمه ماکارونی

 

درمورد  ریشه کلمه ماکارونی چندین  نظر  متفاوت وجود دارد، یکی این است که این کلمه از از واژه یونانی makaria  آمده است  و برخی دیگر آن را از واژه ایتالیایی ammaccare که به معنی خمیر له شده یا ورز داده شده است، می دانند.

در مصرف سرانه ماکارونی مردم  ایتالیا پیشتاز بوده و سالیانه 32 کیلوگرم ، آلمان 12کیلوگرم ، آمریکا و فرانسه و پرتقال 6 کیلو گرم است.

 

5/5 - (1 امتیاز)