لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نقش خانواده در موفقیت

 

بدون شک یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت و پیشرفت افرا‌د، خانواده و به خصوص والدین هستند، زیرا اولین الگوی رفتاری  و محل رشد هر فردی کانون خانواده است. ولی باید به این نکته هم توجه کنیم که شرط موفقیت صرفا داشتن یک خانواده موفق و یا خواهر و برادر موفق نیست. این‌ ها تنها برخی از عواملی هستند که می‌توانند بستر مناسبی برای کسب موفقیت را فراهم کنند. با ما همراه باشید تا شما را با نقش خانواده در موفقیت فردی آشنا کنیم.

 

۱- نقش خانواده در موفقیت و کشف استعداد

 

مطمئنن هر انسانی استعدادی دارد و وظیفه کشف این استعداد به عهده والدین او می باشد. این که فرد چگونه تمرین کند، چگونه با شکست مواجه شود، چگونه تشویق شود و چگونه از او انتقاد شود، در احتمال رسیدن به موفقیت او نقش دارد.  آموزش و یادگیری اینکه  مهارت به دست آمدنی است نه ارثی. به فرد اجازه می دهد تا به روشی کاملا جدید به شکست نگاه کند.

 

شکست پایان راه نیست، بلکه یک مسیر رو به جلو است و نباید به خاطر اشتباه شرمگین شویم، بلکه باید آن را گامی به‌سوی موفقیت بدانیم. عالی‌بودن و نابغه شدن بدون اشتباه کردن میسر نیست. معمولا والدین موفق به آسانی استعدادهای فرزندان خود را کشف کرده و به موفقیت آنها کمک میکنند، علاوه بر این فرزندان با الگو گرفتن از والدین خود و تاثیر ژنتیک و محیط نیز راه موفقیت را به آسانی طی می کنند.

نقشخانواده در موفقیت فردی

برای آشنایی با دوره مدیریت خانواده بهترین آموزشگاه شرق تهران اینجا را کلیک کنید.

۲- الگو بودن خانواده برای فرد

 

والدین الگوهای فرزندان خود هستند و کودکان از والدین خود پیروی می ‏کنند و على رغم آن که پدر و مادر تلاش مى‏کنند رفتارهاى خوب را به آنها آموزش دهند، ولى فرزندان شیوه و رفتار والدین را نگاه کرده و از آن پیروی می کنند. بنابراین شما به عنوان پدر یا مادر باید الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید و بدین صورت به موفقیت آن ها کمک کنید.

 

۳- نقش خانواده در موفقیت و حترام به همدیگر

 

احترام گذاشتن به یکدیگر سبب به وجود آمدن احساس شخصیت و اعتماد به نفس و جلوگیری از احساس خود کم بینی در   افراد می شود. بعضی از خانواده ها ممکن است یکدیگر را دوست داشته باشند ولی بهم احترام نگذارند. نکته مهمی که  باید به آن دقت شود این است که دوست داشتن  لازم است ولی کافی نیست، بلکه  باید برای یکدیگر احترام قائل شد. احترام به هر فردی به اندازه دوست داشتن او اهمیت دارد.

 

 

 

۴-نقش خانواده در موفقیت و برقراری آرامش

 

نابسامانى ‏خانواده، اختلاف و نزاع هاى والدین، عدم رابطه صمیمى میان اعضاى ‏خانواده به ویژه والدین، فقدان امنیت و آرامش لازم در جامعه کوچک ‏خانواده، تربیت صحیح فرزند را با مشکل رو به رو می کند. معمولا افراد موفق، خانواده‌ های آرام‌ تر و آسوده‌ تری دارند. تامین آرامش خانوادگی، یکی از وظایف مهم پدر و مادراست تا زمینه پیشرفت خانوادگی را فراهم آید و اعضای خانواده در جهت آن حرکت نمایند. آرامش خانوادگی، هدیه‌ ای است که پدران و مادران موفق، ارزش آن را بهتر می فهمند و به همین دلیل سعی می کنند شرایط آن را برای افراد خانواده مهیا کنند تا آنها نیز بتوانند استعدادهای خود را به ظهور برسانند.

نقش خانواده در موفقیت

۵- روابط اجتماعی مناسب

 

تعامل و ارتباطات اجتماعی یکی از نیاز های مهم و اساسی افراد برای زندگی است. روابط اجتماعی به وجود آمده براساس محیط اجتماعی از جمله معیار های مهم برای تشکیل یک شخصیت موفق یا ناموفق است، بنابراین نقش خانواده در برقراری روابط اجتماعی مطلوب به منظور موفقیت فرزندان بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

۶- کتاب خوانی و مطالعه

وقتی زندگی بسیاری از افراد موفق رو بررسی می کنیم متوجه می شویم که آن ها بیشتر از بقیه اهل کتاب و مطالعه بودند و شاید هم یکی از دلایل برتری آن ها نسبت به بقیه همین بوده باشه. بنابراین نمی توان تاثیر بسیار بالای مطالعه را در رشد فردی و موفقیت نادیده گرفت. والدین می توانند از همان سنین کودکی با فرزندان خود کتاب بخوانند و این کار را هر روز تکرار کنند. کتاب هایی که کودکان دوست دارند را بخرند و برای او بخوانند. به مناسبت اتمام هر کتاب جشن کوچکی برای فرزند خود بگیرند و هدیه کوچکی برای او تهیه کنند. بدین صورت عادت مطالعه را در سنین کودکی در فرزند خود به وجود می آورند.

 

سخن پایانی

به نقل قول از بهترین آموزشگاه شرق تهران، تربیت افراد موفق وظیفه ای سنگین است که خداوند بر عهده پدر و مادرها قرار داده . و این مسئولیت ایجاب می کند تا برای داشتن فرزندانی سالم و موفق به نکات زیادی توجه کنیم.  که ما در این مقاله به تعدادی از آن ها اشاره نمودیم که مهم ترین آنها توجه به این نکته است که روی خودمان به عنوان الگوی فرزندانمان نظارت داشته باشیم. امیدواریم از این مقاله نیز نهایت استفاده را برده باشید، از اینکه در این مقاله نیز با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

به این post امتیاز دهید