لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

باغ های دیدنی شیراز،۶ مکان تجلی بهشت

زمانیکه در مورد جاذبه های گردشگری  ایران به خصوص  شهر شیراز صحبت می شود، باغ ها ی ایرانی جایگاه ویژه ای  را دارند. در حقیقت این مکان های زیبا نشان دهنده این هستند. که چگونه طبیعت و هنر درهم تنیده شده اند تا خانواده های سلطنتی در گذر پادشاهی  از توازن و زیبایی آن ها بهره مند شوند. خوب است بدانید که باغ های ایرانی با سه ویژگی متمایز می شوند : اول ، عموما جویباری کوچک از میان آن ها از آن عبور می کند. دوم اینکه، باغ ها با دیوارهای بلند احاطه شده است ، سوم اینکه یک ساختمان تابستانی و یک استخر در داخل باغ وجود دارد. این سه ویژگی اصلی باعث شده باغهای ایرانی در سراسر جهان متمایز شوند و الهام بخش باشند.  همراه  ما باشید تا 6 باغ از باغ های دیدنی شیراز را به شما معرفی نماییم.

باغ دیدنی در شیراز

باغ های تاریخی و معروف شیرازعبارتند از:

  • شاپوری
  • باغ ارم
  • باغ عفیف آباد
  • باغ موزه دلگشا
  • باغ جهان نما
  • باغ موزه نارنجستان قوام

باغ های تاریخی و معروف دیدنی شیراز

ظهور و پیدایش باغ های ایرانی من جمله باغ های تاریخی و معروف شیراز با قنات ها در ارتباط است. قنات تکنیک و روشی  است . که ایرانیان کهن برای تأمین آب ازاستفاده می کردند. این کار شامل حفر کانال ها در نزدیکی یک منبع آب زیرزمینی برای دسترسی به آب در نقاط مختلف است. به همین دلیل باغ ها بیشتر در جهت خروج این قنات ها ساخته می شدند.

باغ شاپوری;عمارت شاپوری با معماری زیبای دیدنی در شیراز

عمارت شاپوری خانه ای از دوران قاجار است. که در مرکز بخش قدیمی شهر شیراز قرار دارد. ساختمان این عمارت دارای آینه کاری های زیبا و فراوانی  است. که اکنون به  مکانی برای بازدید عموم تبدیل شده است. این مکان دارای کافی شاپ و رستورانهای خوبی است. که غذاها و نوشیدنی های سنتی شیرازرا در آن  سرو می کنند.

باغ شاپوری

باغ ارم شیراز؛ زیبایی چهار فصل

بازدید از باغ تاریخی ارم یکی از مهمترین کارهایی است. که درباید در شیراز انجام شود .زیراکه این باغ یکی از بهترین نمونه های باغ های پارسی است. باغ ارم در یونسکو به عنوان میراث جهانی و نمادی از باغهای ایرانی ثبت شده و شهرت جهانی یافته است.در حال حاضر ، نه تنها به دلیل هویت تاریخی خود بلکه به دلیل زیبایی و همچنین به عنوان یک مرکز تحقیقات گیاه شناسی ، بازدیدکنندگان را از همه جای دنیا جذب می نماید. درمورد زمان ساخت این باغ اطلاعات دقیقی وجود ندارد. اما تاریخ ساخت آن را به دوران سلجوقیان نسبت داده‌‌اند. و دلیل آن نیز این بود ‌که چند باغ تخت دیگر توسط فرمانروای وقت فارس که از سوی سلجوقیان حاکم فارس بود ساخته شده بود.

باغ ارم

باغ عفیف آباد؛ باغ موزه نظامی(باغ گلشن)

باغ عفیف آباد یا گلشن از آثار تاریخی شهر شیراز به شمار می رود که نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی است و در بین باغ های تاریخی و معروف شیراز بسیار مشهور و سازنده باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ ه‍.ق آن را احداث نمود. این مجموعه شامل یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح‌های قدیمی و یک باغ ایرانی است که برای بازدید همگانی فراهم هستند. باغ عفیف آباد با وسعتی حدود ۱۲۷۰۰۰ متر مربع  یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی شیراز است.

باغ عفیف اباد

باغ موزه دلگشا؛ بنای تاریخی و دیدنی با جاذبه های گردشگری

این باغ در شیرازشیراز ۷ و نیم هکتار است و بیشتر درختانش را بهارنارنج و پرتقال تشکیل داده اند و آنچه باعث شهرت این باغ میان باغ های تاریخی و معروف شیراز شده است جز زیبایی، آبنماها و کوشکی‌ست که در میانه آن وجود دارد، ضمن اینکه اولین کلاه فرنگی ایران را هم می‌توان در این باغ دید و بهارها جشنواره گل های شمعدانی هم در آن برگزار میشود.

 

باغ جهان نما بهشت باغ های دیدنی و مشهور شیراز

باغ جهان ،نام باغی با دیوارهای بزرگ دورتادور آن است که با طراحی داخلی سنتی زیبایی و هارمونی است و جویبار آن از رودخانه رودکنی تغذیه می کند.

در این باغ درختان سروناز و درختان نارنج در نقاطی به یکدیگر می رسند. در هر مسیر 8 سرو ، 8 بخش به جویبار بلند و 8 فواره  وجود دارد. از دیگر زیبایی های این باغ، دسته گل های سرخ است که به شکل 8 هشت ضلعی در مرکز باغ کاشته شده اند. همچنین در یک طرح هندسی یک زمین عظیم با گیاهان رنگارنگ وجود دارد. عمارت هشت ضلعی دارای چهار طاقچه است که هر گوشه آن  دارای یک راهرو است. نمای این عمارت از آجر ساخته شده است. درون عمارت یک استخر مرمر وجود دارد. این عمارت در حال حاضر به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار می گیرد.

نارنجستان قوام از زیباترین باغ های دیدنی شیراز

قوام الملک در سال ۱۲۵۲ ه. ق به حکومت فارس منصوب گردید و در محله سکونت خویش اقدام به احداث ابنیه تاریخی و سکونتی نمود که به شکل‌گیری مجموعه قوام منجر گردید. این مجموعه که در بین عامه مردم به باغ قوام معروف است بواسطه نام بنای بیرونی خود امروز به نارنجستان قوام نیز  معروف است.

نارنجستان قوام

 

با شرکت در دوره گردشگری آموزشگاه رهرو در باره مکان های دیدنی ایران بیشتر بدانیم.

به این post امتیاز دهید