لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برنامه نویسی ios

[ux_image_box img=”673″]

اول از همه باید بدانیم که استفاده از لغت برنامه نویس برای افراد اهل کامپیوتر در این مقطع اشتباه است. چرا؟ چون دو معنای متفاوت را دارد برنامه نویس معمولا کسی است که یک فریمورک را پیاده سازی می‌کند ولی توسعه دهنده از آن استفاده و هدف خود را پیاده سازی می‌کند. اما در جامعه برنامه نویسی اندروید و ای او اس ایران افراد به اسم برنامه نویس شناخته می‌شوند. اما حالا به سراغ بحث اصلی خود می‌رویم یعنی چگونه یک برنامه نویس iOS بشویم؟ این سوال رو من زمانی از خودم پرسیدم که ۱۵ سال داشتم و کسی را به عنوان راهنما نداشتم پس با ایمیل زدن به دیگر توسعه دهندگان در خارج از کشور تا حدودی راه خود را کشف کردم ولی این راه درست نبود چرا که آن‌ها با توجه به شرایط محیط خود بنده را راهنمایی می‌کردند.

من در این مقاله سعی در کمک و نشان دادن راه درست به افرادی که قصد دارند توسعه دهنده iOS شوند دارم.

اول باید قواعد کلی برنامه نویسی را یاد بگیرید

خب برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس iOS خوب، ابتدا باید شما منطق برنامه نویسی خوبی داشته باشید خب حالا چجوری این منطق به دست میاد؟ با تمرین کردن مفاهیم اصلی از چهار عمل اصلی تا الگوریتم‌های پیشرفته بستگی به خودتان دارد.

دوم ابزار مورد نیاز برای توسعه اپلیکیشن

ابتدا شما نیاز به یک دستگاه که سیستم عامل مک او اس را داشته باشد دارید زیرا محیط توسعه‌ی اپل یعنی ایکس کد فقط بر روی سیستم عامل اختصاصی خودش اجرا می‌شود و توصیه می‌شود شما در کنار مک یک دستگاهی که دارای سیستم عامل iOS باشد را نیز داشته باشید . البته تیم سورس خونه در قالب یک ویدیو کامل چگونگی پیاده سازی macOS روی ماشین مجازی با تنظیمات آن را تهیه کرده و در سایت قرار داده است.

در صورت امکان اکانت توسعه دهنده استاندارد را تهیه کنید این اکانت به شما امکان انتشار اپ را در اپ استور اپل می‌دهد که شامل هزینه‌ی سالیانه ۱۰۰ دلار می‌باشد. البته مارکت‌هایی مثل اپ استور ایرانی،سیب اپ و آی تیپس بدون نیاز به اکانت اپلیکیشن شما را به راحتی در مارکت‌های خودشون منتشر می‌کنند. 

اگر از این مقاله خوشتون آمده پیشنهاد می‌کنم مقاله ۶ روش پول دار شدن از طریق برنامه نویسی اندرویدرو هم بخونید. چون برنامه نویسی اندروید و ای او اس جفتشون برای دستگاه های موبایل هستش روش های درآمد آنها نیز مثل هم هستش.

سوم یادگیری زبان برنامه نویسی

خب در فضای اپل دو زبان برنامه نویسی داریم که یکی از آن‌ها آبجکتیو سی (Objective-C) و دیگری سویفت است ابتدا از آبجکتیو سی شروع می کنم. این زبان در سال ۱۹۸۰ساخته شده و زبان اصلی اپل برای توسعه تا سال ۲۰۱۴ بود و هنوز هم بسیاری از سورس‌ها و کتابخانه‌ها به این زبان نوشته شده است و این حقیقت وجود دارد که نمی‌توان از آن فرار کرد و برای درک بهتر این فضا باید آن را یاد بگیرید و اما زبان بعدی و محبوب اپل Swift نام دارد که بسیار آسان تر و قواعد نوشتاری آن نزدیک تر به زبان‌های دیگر است این زبان در سال ۲۰۱۴ توسط اپل رونمایی شد و در سال ۲۰۱۵ به صورت متن باز در اختیار توسعه دهندگان قرار گرفت. هر سال یک نسخه از این زبان با تغییراتی در اختیار توسعه دهندگان ای او اس قرار می‌گیرد و در حال حاضر که در حال نوشتن این مقاله هستم نسخه ۴.۲ آن در اختیار توسعه دهندگان ای او اس است برای شروع سویفت بهتر است ولی ابجکتیو سی نباید فراموش شود.

چهارم انتخاب راه مناسب برای یادگیری

این بخش مهمترین است زیرا ذهنیت شما را شکل می‌دهد نحوه یادگیری کاملا بستگی به شخص دارد که با چه روشی بهتر یاد می‌گیرد ولی به شخصه با فیلم اموزشی راحت‌تر ارتباط بر قرار می‌کنم. توصیه من برای شروع است شما این است که در ابتدا پروژه محور کار کنید که اصول اولیه برای توسعه اپلیکیشن به صورت کلی را متوجه شوید. برای شروع خواندن کتاب توصیه نمی‌شود چون در کتاب عموما به صورت کلی توضیح داده شده است که ممکن است یا شما را خسته کند و یا زمان زیادی را برای درک یک موضوع از شما بگیرد. خب اما منابع برای یادگیری به شرح زیر است.

ابتدا تماشای ویدیوی آموزشی معتبر تا زمانی که قادر به انجام یک پروژه متوسط باشید. یعنی بتوانید یک برنامه به صورت کامل بنویسید و آن را انتشار دهید برای فیلم هم سایت‌های مثل : Lynda و Udemy را پیشنهاد می‌کنم نکته ای که مدنظر است شما باید زبان انگلیسی قابل قبولی داشته باشید برای همین تیم سورس خونه با هدف بیشتر شدن برنامه نویس‌های iOS توانمند آموزش‌های پروژه محور با نوشتن کد به دو زبان سویفت و ابجکتیو سی ساخته است که به اطلاع علاقه‌مندان میرساند.

اما بعد از دیدن ویدیو چیکار باید کرد؟ خب جواب این سوال بستگی دارد که چقدر شما دانش و تجربه کسب کردید یه زمانی بهتر است شما دوباره به خواندن مبانی سویفت ادامه دهید و یه زمانی دیگر شروع به یادگیری برنامه نویسی واکنش گرا بکنید این کاملا بستگی به شما دارد. این مرحله‌ای است که شما برای پیشرفت باید کتاب بخوانید و من به شخصه انتشارات Raywenderlich رو پیشنهاد می‌کنم.

پنجم پیشرفت به عنوان برنامه نویس iOS حرفه‌ای

زمانی که شما احساس کردید به یک حد قابل قبول در این حرفه رسیدید بهتر است یک شرکت را برای رفتن به عنوان کارآموز انتخاب کنید و یا به عنوان فریلنسر یعنی کسی که پروژه از راه دور انجام می‌دهد کار کنید. خب این مقاله نیز به پایان رسید اگه انتقاد یا صحبتی هست در کامنت‌ها بیان کنید.

[/ux_image_box]

به این post امتیاز دهید