لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بستانکار یعنی چه؟

زمانی که صحبت از بدهکاری و بستانکاری می‌شود. کم‌ وزیاد شدن حساب‌ها به نظر افراد می‌آید. اما واقعیت چیست؟ بدهکار و بستانکار در حسابداری به چه معنایی است؟ بستانکار یعنی چه ؟ تعریف  درست و اصولی بدهکاری و بستانکاری چیست؟

 

اصطلاح بدهکاری و بستانکاری از آن دسته اصطلاحات پرکاربرد در علوم حسابداری است. که هرآنچه به‌صورت دقیق‌تر از آن بدانید را  حساب و کتاب خود را بهتر محک خواهید زد. در ادامه، مجتمع فنی رهرو شما را در دانستن نکات مربوط به بدهکاری و بستانکاری راهنمایی خواهد کرد.با ما همراه باشید

 

مفهوم بدهکار و بستانکار یعنی چه؟

 

دو اصطلاح بدهکار و بستانکار در حسابداری،  اصطلاحاتی هستند که حسابداران در هنگام انجام امور برای ثبت معامله‌های انجام شده در سوابق حسابداری استفاده می نمایند. همچنین امکان ثبت این اصطلاحات در انواع نرم افزارهای حسابداری شرکتی ، فروشگاهی، تولیدی، شخصی و صنفی  وجود دارد. به مفهوم دیگر بدهکار کسی است . که باید پولی را به حسابی واریزنماید . و در مقابل  بستانکار کسی است که مبلغ به حسابش واریز می‌شود.

 

اگرچه ممکن است این دو عبارت  بسیار ساده به نظر برسند. اما درک نقش بدهکاری و بستانکاری  در رشد کسب و کار شما تأثیرگذار هستند. همچنین ممکن است  با توجه به  ویژگی‌های کسب و کارتان، متوجه شوید که خودتان هم بستانکار هستید و هم بدهکار.

این مطلب را نیز از دست ندهید: ستون دارایی چیست؟

 بستانکار کیست؟

 

در این قسمت می‌خواهیم به طور کاملا واضح توضیح دهیم که بستانکار چه معنایی دارد؟ پول یا کالایی که به فردی قرض داده شده است. باید در زمان مقرر به فرد بستانکار بازگردانده شود. در فرهنگ عامیانه ما مفاهیم بدهکار و بستانکار در حسابداری از جمله مفاهیم ساده‌ای است که نیازی به تعریف دقیق و اصولی برای پی بردن به ماهیتشان نخواهیم داشت. زمانی که مبلغی میان دو نفر مبادله می‌شود، درک خواهیم کرد که فرد وام گیرنده فرد بدهکار بوده . بدین معنا که باید پول گرفته شده را در موعد مقرر  پس بدهد . و شخص وام دهنده، بستانکار یا طلبکار این معامله است و باید مبلغ اعطا شده را دریافت نماید.

 

به عبارت دیگر بستانکاران، افراد یا نهادهایی (مانند، سازمان، نهاد دولتی و غیره) هستند که به دلیل ارائه کالا یا خدمات یا وام دادن به نهادهای دیگر، از آنها بدهکار می‌شوند.

 

انواع بستانکار

 

در دنیای امروز می‌توان انتظار برخورد با دو نوع بستانکار (طلبکار) را داشت:

 

بستانکاران غیرتجاری: بستانکاران غیرتجاری دربرگیرنده بانک‌ها، جوامع ساختمانی و سایر مؤسسات مالی هستند. اشخاص حقیقی یا حقوقی که با آنها معاملات تجاری نداشته و فقط بابت مبلغی که به صورت وام یا قرض دریافت شده، موقتاً بدهکار آن ها می شوند.

بستانکاران تجاری: بستانکاران تجاری شامل تأمین کننده‌هایی هستند که برای کالاها و یا خدماتی که ارائه کرده‌اند. پولی  را دریافت نکرده‌اند. اشخاص حقیقی یا حقوقی که در ثبت رویدادهای مالی، مقابل خرید یا موجودی کالا قرار می‌گیرند. و به عنوان فروشنده جهت معاملات تجاری به صورت اعتباری فعالیت می‌نمایند.

ایجاد ارتباط مؤثر با بستانکاران کسب و کار

 

به عنوان یک بدهکار، ایجاد ارتباط مؤثر و حفظ روابط مناسب با بستانکاران از اهمیت  بالایی برخوردار است. عملکرد ضعیف در بازپرداخت بدهی‌ها می‌تواند آسیب جدی به شهرت کسب و کار شما وارد کند  و در ادامه فروشندگان و تأمین کنندگان از همکاری با کسب و کار شما اجتناب نمایند. نکته قابل توجه دیگر آن است که ممکن است در اثر پرداخت دیرهنگام، مبلغ اضافه‌ای تحت عنوان خسارت تأخیر به هزینه‌های شما اضافه شود و در نهایت آسیب جدی به کسب و کار شما وارد گردد.

 

اطمینان حاصل نمایید که حساب‌های پرداختی شما مبلغ مورد نظر را پوشش داده و درباره افزایش مهلت پرداخت با فرد بستانکار مذاکره کرده و روابط کاری خود را با تأمین کنندگان تضمین کنید. آگاهی از میزان بدهی یک شرکت و زمان پرداخت یا دریافت وجه، به مشاغل  این اجازه را  می‌دهد تا از جریان نقدی خود در چند ماه آینده باخبر باشند. همچنین اطمینان حاصل می‌شود که مشاغل پول کافی در بانک برای پرداخت دارند که می‌تواند شامل حقوق، اجاره و سایر پرداخت‌های سربار باشد.

 

پس بسیار مهم است که مشاغل هم مراقب طلبکاران خود باشند، به ویژه اگر کسب و کار آنها فصلی است. این بدان معناست که باید چندین ماه قبل از پرداخت هزینه به مشتریان، به تأمین کنندگان، پول را  بپردازند.

 بدهکار کیست؟

 

بدهی در حقیقت پول و یا هر چیزی است که توسط یک فرد از فرد دیگری قرض گرفته شده است. بسیاری از افراد و شرکت‌ها از مفهوم بدهی برای دریافت خدماتی بزرگ تحت عنوان وام استفاده می‌نمایند. که در شرایط عادی قادر به دریافت آن نبودند. در حقیقت بدهی به فرد وام گیرنده این اجازه را می‌دهد. که پول را تحت شرایطی دریافت کند که توانایی بازپرداخت به موقع همراه با سود آن را داشته باشد.

 

مفهوم اصلی بدهی یا قرض هم معنی بوده و همگی یک معنی واحد را می‌رسانند. درحقیقت به شخصی که پولی را از فرد دیگری یا بانک دریافت می‌کند و در قبال بازگشت آن هزینه مسئول است. بدهکار می گویند. پس تعهد فرد بدهکار نسبت به پرداخت به موقع پول یا کالایی که دریافت کرده است. بدهی نام دارد. بدهکاران نقطه مقابل بستانکاران هستند. میزان بازپرداخت بدهکاران در یک دوره از پیش تعیین شده تعیین می‌شود تا بدهی در نهایت پرداخت شود.

 

 تفاوت بین بدهکاران و بستانکاران

 

اکنون که با تعاریف بستانکار و بدهکار آشنا گشته اید. خواهید دید که تفاوت بین این واحدها نسبتاً زیاد است. بستانکاران افراد یا مشاغلی هستند که به شرکت دیگری وام داده‌اند و بنابراین بدهی دارند. در مقابل، بدهکاران افراد یا  شرکت‌هایی هستند که از یک تجارت وام‌گرفته‌اند و بنابراین پول بدهکار هستند.

 

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)