لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزیین پشمک شب یلدا

شب یلدا بلندترین شب سال و یکی از جشن‌های باستانی  ایران است. که با خوراکی‌های متنوعی همراه است. با ما همراه باشید تا شما را با خوراکی‌ها و تنقلات شب یلدا و تزیین پشمک شب یلدا آشنا نماییم.

 

درباره شب یلدا چه میدانید؟

شب یلدا یا شب چلّه بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است. این شب به زمانی بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) اطلاق می‌شود.

 

ایرانیان و بسیاری از اقوام  دیگر شب یلدا را جشن می‌گیرند. این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن زمان به بعد طول روز بیش‌تر و طول شب کوتاه‌تر است. مراسم شب یلدا (شب چله) از طریق ایران به قلمرو رومیان  نیز راه یافت و جشن “ساتورن” خوانده شد.

 

یلدا را جشن خانوادگی دانسته‌اند . چون در این شب برای احترام و بزرگداشت سالمندان، همه در خانه بزرگ فامیل (معمولا‌ پدر و مادربزرگ) جمع می‌شوند. و ضمن صرف میوه، آجیل و شام به نقل خاطرات آنها ،قصه‌های امیدوارکننده و پندآموز و شاهنامه‌ خوانی می پردازند.

 

مطلب پیشنهادی: چیز کیک انار، برای شب یلدا آماده شوید. 

 

امروزه اما سنت دیدار بزرگ‌ترها و دور هم جمع‌شدن پابرجاست. و در منازل مهمانی‌های کوچک و بزرگی برگزار می‌شود. همچنین خوراکی‌هایی مهم شب یلدا ه هندوانه و انار هستند. گرچه بسیاری خوراکی‌ها و غذاهای دیگر به این سفره اضافه شده و تزیین این خوراکی‌ها و به طور کلی تزیین سفره یلدا به یکی از رسوم جدید تبدیل شده است.

پشمک مگه فقط مال ایران نیست؟

یکی از تنقلات شیرین سفره یلدا پشمک می باشد. پشمک تنقلاتی حجیم است که به دو روش سنتی و مدرن تهیه می‌شود. این شیرینی لطیف در فرانسه با نام پاپا برید (نان پدر) ، کندی کاتن(رشته های آبنباتی) در آمریکا ، دراگون برید (نان اژدها) در چین ، پشمک در ایران ، پیشمانیه در ترکیه ، فیری فلوس( نخ پری ها) در استرالیا و کندی فلوس ( نخ آبنباتی) در انگلستان ، ایرلند، آفریقای جنوبی و کانادا معروف است.

تزیین پشمک شب یلدا

 

از آنجا که بسیاری از افراد از این شیرینی خوشمزه در سفره شب یلدا استفاده می‌نمایند، تصمیم داریم چند نمونه زیبا و جدید تزیین پشمک شب یلدا را به شما آموزش دهیم. تا از آن‌ها ایده گرفته و برای سفره یلدای امسال از آن‌ها استفاده کنید. و همه را شگفت‌زده کنید.

 

یکی از رایج‌ترین روش‌های تزیین پشمک شب یلدا، تزیین پشمک به شکل سگ است که بسیار ساده و راحت است. برای این‌کار شما به یک ظرف سرو کشیده مانند سینی یا دیس، دو رنگ پشمک ساده (سفید) و شکلاتی و دو-سه عدد شکلات نیاز دارید.

 

برای این کار پشمک سفید را کف دیس ریخته و کمی با دست باز کنید. دو یا چند تکه از پشمک کاکائویی را به عنوان گوش‌ها و لکه‌های تیره بدن روی قسمت‌های سفید قرار دهید .و سپس شکلات‌ها را جای چشم و بینی سگ فیکس کنید.

تزیین پشمک شب یلدا

مطلب پیشنهادی: کیک سه رنگ،دسر یلدایی خوشمزه!

تزیین پشمک یلدا به شکل بستنی قیفی

 

یکی از ساده‌ترین روش‌های تزیین پشمک یلدا، تزیین آن به شکل بستنی قیفی می باشد. برای این‌کار شما به پشمک رنگی و قیف‌های نانی یا کاغذی نیاز دارید. کافی است. پشمک‌ها را به اندازه لقمه‌های کوچک برداشته و در دست  خود گلوله کنید. و بعد آن‌ها را روی قیف‌ها قرار دهید. این یک تزیین بسیار شیک و مدرن است . و جلوه‌ای خاص به میز یلدای شما می‌بخشد.

تزیین پشمک

پشمک قالبی

 

در تزیین پشمک به صورت قالبی کافیست‌ که یک قالب ژله داشته باشید. که جنس آن فرقی نمی‌کند. پشمک ها را در قالب به صورت لایه لایه ریخته و با دست به آرامی فشار دهید. که شکل قالب را به خود بگیرد . و سپس برگردانده و پشمک آن را از قالب جدا کنید.

 

 

تزیین پشمک قالبی

 

تزیین پشمک شب یلدا کار چندان پیچیده‌ و سختی  نیست. کافی است کمی خلاقیت و ایده داشته باشید. تا میز شب یلدا را  آنطور که دوست دارید چیده شود. نظر شما درباره تزیین پشمک در شب چله چیست؟ آیا با برگزاری این چنین رسوماتی موافق هستید؟

پیشنهاد می کنیم در کلاس کیک و دسر آموزشگاه رهرو حتما شرکت کنید!!!

نمونه های دیگر:

تزیین پشمک شب یلدا آدم برفی

تزیین پشمک به شکل خروس

4.2/5 - (4 امتیاز)