لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تونل آب کوهرنگ،همراه با مهمان نوازی بختیاری ها نوازی

تونل آب کوهرنگ تونلی است  که برای انتقال آب رود ماربر (آب کوهرنگ) به زاینده‌ رود در نزدیک شهر چلگرد یا کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده ‌، یکی از جاذبه‌ های طبیعی و بسیار زیبای منطقه کوهرنگ به شمار می رود که به همراه دیگر جاذبه ‌های منطقه نظیر چشمه دیمه، پیست اسکی چلگرد، روستای پلکانی سرآقاسید و بسیاری از مناطق گردشگری و طبیعی کوهرنگ هر ساله گردشگران بسیاری را خصوصاً در اوایل بهار ماه اردیبهشت به خود جلب می ‌نماید. در اطراف این تونل آب آلاچیق هایی برای اقامت گردشگران تدارک دیده شده است.

تونل آب کوهرنگ

به کوهرنگ که می رسید اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب میکند آبشار تونل کوهرنگ است. این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول کوهرنگ به وجود آمده است. این تونل جهت انتقال آب چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه کوهرنگ، جایی که اکنون شهر توریستی چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ قرار دارد، ایجاد شد. تلاش برای انتقال این آب به زمانهای  گذشته برمی گردد.

تاریخچه انتقال آب تونل کوهرنگ

نخستین بررسی ها برای انتقال آب رودخانه بیرگان به حوضه زاینده‌ رود به سالهای پس از جنگ دوم جهانی بازمی ‌گردد. در نتیجه این بررسی ها طراحی و اجرای بند انحرافی و تونل اول کوهرنگ به مهندسان مشاور الکساندر گیپ واگذار گردید و در مهر ماه ۱۳۲۷ کار احداث تونل کوهرنگ آغاز و در مهرماه ۱۳۳۲ به بهره ‌برداری رسید. این سیستم که شامل بند و یک تونل ۲۹۰۰ متری است، بطور میانگین سالانه حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب آب را به حوضه زاینده ‌رود منتقل می ‌کند. آب در تونل کوهرنگ با فشار بسیار زیادی خارج شده و حس هیجان و ترس را باهم به شما القا می کند.

تونل آب کوهرنگ

این مطلب را نیز از دست ندهید: باغ های دیدنی شیراز،۶ مکان تجلی بهشت

در شهر کوچک کوهرنگ این تونل از دور نمایان است. کنار آبشار دقیقا مجتمعی اقامتی ساخته شده که اگر خوش شانس باشید یا آخر هفته نباشد میتوان براحتی برای مدت دلخواه با قیمت مناسب سوئیتی اجاره کرد. سوئیت ها اغب تمیز و مرتب است و از اقامت یک شبه کنار آبشار راضی و خرسند خواهید بود.

 

 

تاریخچه احداث تونل آب کوهرنگ

 

آب کوهرنگ یکی از سرچشمه ‌های کارون بود و پیوستن آن به زاینده ‌رود بخاطر نزدیکی سرچشمه این دو رود، از گذشته مد نظر بوده است. از دوره صفوی این امر مورد توجه قرار گرفت ولی تا زمان معاصر اقدام اساسی برای آن انجام نشد. پس از اتمام جنگ جهانی دوم در سال ۱۳۳۲ اولین تونل به بهره برداری رسید که شامل بند و تونلی ۲۹۰۰ متری می شود.

 

به این ترتیب از نخستین تونل آب کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ بهره‌ برداری شد. در سال ۱۳۶۴ تونل دوم به بهره‌ برداری رسید. در سال ۱۳۷۷ عملیات ساخت سومین تونل کوهرنگ آغاز شد که تاکنون ادامه دارد.

تونل آب کوهرنگ

بهترین زمان بازدید از تونل آبی کوهرنگ

 

بهترین زمان بازدید از از شهرستان کوهرنگ اردیبهشت  و خرداد ماه است زمانی‌ که این منطقه در اوج زیبایی و سرسبزی خود به سر می برد. با این حال در تمام فصول سال به ویژه زمستان به دلیل نزدیکی تونل آبی کوهرنگ با پیست اسکی چالگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می‌ گیرد.

تونل آب کوهرنگ

 

پیشنهادات

 

محلی ها بالای آبشار مشغول فروش محصولات خود بوده و با مسافران حسابی گرم می گیرند. اگر مشتاق تست طعم محصولات محلی هستید، می توانید نوعی قرقورت به نام قارا را امتحان کنید که به گفته اهالی از ماست تازه گوسفندی و روغن محلی به سختی تهیه می شود و فرآیند تولید زمانبری دارد. قارای کوهرنگی بسیار ترش و خوشمزه است. کبابی تخت جمشید کوهرنگ یکی از بهترین کبابی های این شهرستان است. از کباب های منطقه در دیار بختیاری ها لذت ببرید.

 

 

 

مسیر دسترسی

 

برای رسیدن به تونل ‌های کوهرنگ سه مسیر متفاوت در دسترس است. کوتاه‌ ترین مسیر از مسیر چلگرد-دیمه می گذرد. مسیر دوم از جاده‌ فارسان به سمت چلگرد عبور می‌ کند. آخرین و طولانی ‌ترین مسیر نیز جاده بارده است که ۱۵ کیلومتر بیشتر از دو مسیر اول مسافت دارد.

 

به این post امتیاز دهید