لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شیرینی نخودچی را در خانه درست کنید.

یکی از شیرینی های عید که طرفداران زیادی دارد. شیرینی نخودچی است که اصالت آن متعلق به شهر قزوین است. و همانطور که از نام آن پیداست ماده اصلی تشکیل دهنده آن آرد نخودچی است. اگر دوست دارید این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید. با این مقاله از مجتمع فنی رهرو همراه شوید.

این مقدار مواد که در این رسپی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر شیرینی نخودچی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری از شیرینی نخودچی تهیه کنید می توانید مواد را به تناسب افزایش یا کاهش دهید.

شیرینی نخودچی

مقاله های پیشنهادی: 

تهیه پیده گوشت ترکی در منزل 

تهیه پیتزا ایتالیایی در منزل 

 

مواد لازم

  • پودر قند ۱۰۰ گرم
  • روغن جامد ۱۰۰ گرم
  • آرد نخودچی ۲۰۰ گرم
  • وانیل یک چهارم ق چ
  • زعفران دم کرده به میزان دلخواه
  • هل سبز نصف قاشق مربا خوری

شیرینی نخودچی

طرز تهیه

مرحله اول
مخلوط کردن روغن و پودر قند

برای تهیه شیرینی نخودچی خانگی ابتدا پودر قند را الک می کنیم و روغن جامد را به آن افزوده می کنیم. و خوب ورز می دهیم تا ظاهری شبیه به خامه پیدا کند. و بعد آرد نخودچی را کم کم به آن اضافه می کنیم.

مرحله دوم: استراحت

آنقدر خمیر را ورز می دهیم تا از خشک و شکننده بودن بیرون بیاید و حالت خمیری پیدا کند. همانطور که در حال ورز دادن هستیم هل را به همراه وانیل و زعفران به آن اضافه می کنیم. بعد از اینکه خوب ورز داده شد آن را داخل یک پلاستیک قرار می دهیم و ۲۴ ساعت در یخچال قرار میدهیم تا خوب استراحت کند‌ .

مرحله سوم

فر را روشن می کنیم تا گرم شود. در این زمان خمیر را روی تخته آشپزخانه و یا یک سطح صاف پهن می کنیم . با وردنه روی خمیر می کشیم تا صاف و یک دست شود. برای کاتر زدن صاف و یک دست بودن خیلی مهم است. قالب های دلخواه را روی خمیر امتحان می کنیم.

ضخامت خمیر باید دقیقا به اندازه قالب ها باشد اگر مشاهده کردیم ضخامت خمیر از قالب ها کمتر یا بیشتر است. با وردنه دوباره ضخامت خمیر را اندازه می کنیم تا به ضخامت مورد نظر برسد. تمام خمیر را قالب می زنیم.

شیرینی نخودچی

مرحله چهارم

کف سینی فر را کاغذ روغنی می گذاریم و شیرینی های قالب زده شده را روی آن می چینیم. می توانید برای زیبایی بیشتر روی آن ها خلال پسته یا تخم خرفه بریزید. سینی را در طبقه وسط فر می گذاریم و روی ۱۷۰ درجه سانتی گراد تنظیم می کنیم.

مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا شیرینی های شما پخته شود . البته این زمان دقیق نیست و شما باید مداوم به شیرینی ها سر بزنید. در آخر زمانی که شیرینی ها پخت آن را از فر بیرون می آوریم و میگذاریم کامل سرد شود‌.

زمانی که شیرینی داغ است بسیار شکننده و ترد هستند و با کوچکترین لمسی خورد می شوند. و در نتیجه ظاهرشان خراب می شود. پس از سرد شدن آن ها را از سینی خارج کنید و داخل ظرف بچینید.

شیرینی نخودچی

نکات کلیدی

سه مشخصه اصلی پخت شیرینی نخودچی این است که عطر و بوی آن باید به مشامتان برسد. زیر شیرینی قهوه ای نشود و خمیر هم چسبنده نباشد.

در اواخر پخت یکی از شیرینی ها را با کاتر نصف کنید تا مطمئن شوید کاملا پخته است .

اگر مواد شیرینی ترکدار شد و منسجم نبود. می توانید آن را از چرخ گوشت رد کنید تا نرم شود.

حواستان باشد که حتما حتما شیرینی کاملا خنک و سرد باشد و بعد از سینی جدا کنید تا خرد نشود.

بهتر است از سینی فر برای تهیه این شیرینی استفاده نکنید. زیرا سینی فر باعث تیره شدن شیرینی می شود.

به این post امتیاز دهید