لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرمول نویسی ورد به راحتی آب خوردن

ورد یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای تحریر بشمار می رود که قابلیت های بیشماری از درج متون ساده تا فرمول نویسی سریع و حرفه ای ارائه کرده است. تصور کنید در حال نگراش محتوایی با ساختارهای فرمولی مثل انتگرال، رادیکال و… هستید در چنین شرایطی برای درج معادلات و علائم و اصطلاحا symbols می بایست با قسمت فرمول نویسی ورد آشنا باشید. فرمول نویسی در ورد یکی از مهم ترین مهارت هایی است که باید آن را آموخت و در هنگام نوشتن مقالات تخصصی مانند پایان نامه و… به کار برد. در واقع در برنامه Word ویژگی هایی قرار گرفته که به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از آن و بدون هیچگونه دردسری به راحتی در زمینه نوشتن فرمول در ورد اقدام کنند. با توجه به اهمیت این موضوع در سری مقالات آموزش های صفر تا صد ورد تصمیم گرفتیم در این مقاله  آموزش فرمول نویسی در ورد را به شما ارائه دهیم. بدین ترتیب با استفاده از این آموزش می توانید هر نوع فرمول ریاضی، شیمی، فیزیک و… را نوشته و مقالات خود را حرفه ای تر نگارش کنید. پس اگر شما نیز تمایل دارید نحوه نوشتن فرمول در ورد را یاد بگیرید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

اصولا از ورد برای نوشتن پایان نامه یا متون تخصصی استفاده می شود و با توجه به اینکه در نوشته های تخصصی به طور معمول از فرمول های ریاضی استفاده می شود، ارائه امکان نوشتن فرمول در ورد و آشنایی با علائم مهندسی یک ضرورت است. به همین دلیل نیز در برنامه word ماکروسافت قابلیتی ارائه شده که کاربران می توانند با استفاده از آن به راحتی در زمینه فرمول نویسی در ورد اقدام نمایند و هر نوع فرمولی با هر میزان پیچیدگی را یادداشت کنند. شما می توانید به راحتی از فرمول های آماده موجود در ورد استفاده کنید یا اینکه خودتان به صورت دستی آن را نوشته و در متن خود قرار دهید. در ادامه به صورت گام به گام آموزش فرمول نویسی در ورد را به شما آموزش خواهیم داد.

 

نحوه فرمول نویسی در ورد

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، شما می توانید به راحتی از نمادها و اختصارات ارائه شده توسط ماکروسافت ورد استفاده کرده و فرمول ها و معادلات ریاضی مختلفی را به وجود آورید. به منظور استفاده از این قابلیت ها شما می توانید به 3 روش پیش بروید:

 

  • استفاده از فرمول های آماده در ورد

  • تایپ فرمول جدید در ورد

  • تایپ فرمول ریاضی به صورت دستی

در ادامه به بررسی هر یک از روش های عنوان شده خواهیم پرداخت.

این مطلب را نیز از دست ندهید: علامت تیک در اکسل را چگونه وارد کنیم؟

  1. استفاده از فرمول های آماده در ورد

در این روش شما فرمول نویسی سریع با درج علائم را یاد می گیرید در واقع از فرمول های آماده ورد استفاده می کنید البته امکان تغییر در ساختار این علائم مهندسی نیز وجود دارد.

 

در اولین گام شما باید وارد برنامه Word نصب شده روی کامپیوتر خود شوید.

سپس در گام بعدی زبانه Insert را انتخاب کرده و از طریق بخش Symbols گزینه Equation را انتخاب نمایید.

 

 

بعد از انتخاب گزینه Equation یک لیست از معادلات آماده تحت عنوان Built-in به شما نمایش داده می شود. در صورت تمایل می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید و به همان شکل مورد استفاده قرار دهید یا اینکه ساختارهای فرمولی معادله را با اعداد و حروف مورد نظر خود جایگزین نمایید.

 

  1. تایپ فرمول ریاضی در رود

راهکار دوم این است که به صورت مستقیم شروع به نوشتن فرمول ریاضی مورد نظر کنید.

 

اگر نتوانستید از فرمول های آماده موجود برای فرمول نویسی در ورد استفاده کنید، اصلاً نگران نباشید. چرا که با کلیک روی گزینه Symbols و سپس Insert New Equation فیلد مربوط به نوشتن فرمول در Word ایجاد می شود.

 

 

در این قسمت امکان نوشتن فرمول برای شما فراهم است. شما می توانید از زبانه Design که به طور همزمان ایجاد شده، استفاده کرده و معادله ریاضی یا فرمول شیمیایی مورد نظر خود را یادداشت نمایید.

 

  1. فرمول نویسی دستی در ورد

آخرین گزینه که می توانید از آن برای نوشتن فرمول در ورد استفاده کنید، گزینه Ink Equation است. با استفاده از این گزینه امکان فرمول نویسی دستی در word برای شما فراهم می شود

 

بعد از انتخاب گزینه Ink Equation باکسی همانند تصویر زیر به شما نمایش داده می شود که می توانید با کلیک روی گزینه Write فرمول مورد نظر خود را بنویسید. امکان مشاهده فرمول نهایی در قسمت بالای این باکس نیز برای شما فراهم می باشد

 

 

اگر در هنگام فرمول نویسی در ورد نیاز به علائم خاصی داشتید، می توانید از گزینه Symbols استفاده کنید. این گزینه در واقع در مقایسه با منو Symbols که در زبانه Design به آن اشاره شد، طیف گسترده تری از علائم مورد نیاز برای نوشتن فرمول در ورد را به شما ارائه می دهد. این روش فرمول نویسی سریع علاوه بر کاربردی بودن بسیار جالب است.

 

نرم افزار Word ماکروسافت یکی از مجبوب ترین برنامه های موجود در زمینه تولید محتوا از جمله پایان نامه یا مقالات تخصصی است. به همین دلیل نیز آشنایی با قابلیت های ارائه شده در ورد موضوع پر اهمیتی است. در این مقاله  تلاش ما بر این بوده است تا نحوه نوشتن فرمول در ورد را به شما آموزش دهیم.

 

 

 

به این post امتیاز دهید