لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
چطور مربی یا مدرس یک دوره بشیم ( پداگوژی )

چطور مربی یا مدرس یک دوره بشیم

همه ما میدانیم و میبینیم که چه تغییرات بزرگی در دنیا داره اتفاق می افته و این اتفاق توی هرکشوری بسته به نوع اقتصاد کشور، نوع فرهنگ و آداب و روسم و تغذیه و  کلی موضوعات دیگه  بستگی داره.  نورت به عنوان یکی از بزرگترین اقتصاد دانان  قرن بیستم که برنده جایزه نوبل هم شده و کتابهای ایشون داره توی دانشگاه های بزرگ دنیا تدریس میشه اعتقاد داره که اگر میخواین ببینین کشوری پیشرفت کنه این پیشرفت را باید توی مدارس اون کشور ببینین .  و ببینید که اثر آموزشی توی رشد اقتصادی و پیشرفت هر کشور تاثیر و نقش بسزایی داره. نلسون ماندلا  تو جایی گفته بزرگترین تغییر و سلاح در بخش آموزش است همه ما آدم ها یه قداستی را برای جایگاه های اساتیدمون قائل هستیم و شغل معلمی را ، شغل شریفی میدانیم . اگر یه مقدار واقعی به موضوع نگاه کنیم، شاید ببینیم هر کاری غیر از آموزش و درآموزش درآمدش  بیشتره و به نوعی دردسر کمتری داره و همچنین هزینه زمانی و انسانی کمتری هم داره. اما اگر از جایگاه یک مدیر به موضوع نگاه کنیم  و در مقام مقایسه برآییم متوجه می شویم که در ایران کشاورزی و نفت و صنعت و خدمات، 48 در صد از تولبید ناخالص ملی را شامل میشوند و این در صورتی هست که در کشور های توسعه یافته دیکه  3/1  تولید ناخالص ملی را آموزش شامل میشه   .ما دونوع خدمات داریم :

 • خدمات مولد
 • خدمات غیر مولد

خدمات غیر مولد زمانی است که ما داریم یه نوع جنسی یا محصولی را که نه خود ما اون را تولید کردیم و نه  توی تولید اون نقشی داشیتم را میفروشیم  اما  اصل چرخه اقتصاد روی جرخش مولد هست که باعث تولید و چرخش بیشتر میشه مجله اکوتوریسم توی سال 2019 اعلام کرده که سیستمهای آموزشی دنیا 27  درصد رشد داشته اند . پارامتری که باعث پیشرفت در کشورهای توسعه یافته دنیا شده دوره های آموزشی هستند که توسط موسسات خصوصی  اجرا میشود.  و سرمایه گذاری شخصی اونها را میچرخاند . در واقع هرچه سهم آموزش را افزایش بدیم باعث رشد اقتصاد کشور میشه و این رابطه مستقیم و دو طرفه است . رشد اقتصاد توی کشور ما در سال 97   که توسط سارمان مدیریت اعلام شده 3-%  بوده و که خود این موضوع یکی از مشکلات جامعه ایران است  که چرا توی حوزه ی آموزش به درستی سرماسه گذاری نشده ؟؟

نکته اینجاست که ما هر چه کیفیت منابع انساتی را افزایش دهیم میتونیم نیروی کار وارد تر و مولد تری را به جامعه معرفی  کنیم.

ما به واسطه حرفه و شغل خودمون توی آموزشگاه رهرو با افزاد و ارگانهای زیاد دولتی و خصوصی تا به حال طرف قرارداد بوده ایم دوره های متفاوت زیادی را برگزار کردیم که همگی شاهد رشد این مسئله بودیم که هزینه ای که برای آموزش پرداخت میکنیم به واقع هزینه نیست و نوعی سرمایه گذاری جهت آینده میباشد . و بابت هرآموزشی به راحتی میتونیم تغییر را توی فرد آموزش دیده مشاهده کنیم . همه ما کلاس های غیر از دانشکاه شرکت کردیم ، کتب غیر از کتب دانشگاهی خریدیم و آموزش های آنلاین شرکت کردیم و  میدونیم به راحتی میشه از همه این آموزشها بهره دید اما چیزی که برای همه ما مهم است کیفیت و نحوه ارائه اون مطالب هست . اما ما برای کار فرهنگی و آموزشی ارزش و اعتبار خاصی قائل هستیم . و به فرمایش مولا علی (ع)  که کسی که به من یک کلمه بیاموزد  من را بنده خودش کرده اما چیزی که واضح است اینه که کسی نیست که به یک استاد یک ماشین یا خونه هدیه بده و بگه به پاس زحمت و تلاش شما این هدیه برای شما و اساتید باید از دسترنج خودشون و کسب در آمد خودشان ارتزاق کنند ما اگر ما تدریس را به شکل کسب و کار ببینیم که ورودی و خروجی داره  میتونه یه کسب و کار برد برد   در نظر گرفت کسی که آموزشی از ما بگیره و راضی باشه مارا به دیکران معرفی میکنه و تغییر را دیگران در اون میبینند و از اون سسوال میپکنند که کجا آموزش دیده همین باعث احساس رضایت قلبی در ما میشه این رضایت تا وقتی برای ما باقی میماند که ما در آمد حاصل از آموزش را با درآمدهای حاصل از دیگر مشاغل را با هم مقایسه نکنیم و.دنیای آموزش را فقط با دنیای آموزش مقایسه کنیم . تعریف سازمان جهانی در مورد بیزینس :  اینه که هر کاری که خلق ارزش داشته باشد اسمش بیزینسش هست و مردم حاضرند برای آموزش هزینه پرداخت کنند . و در آمد حاصله از آموزش یا به حلق ارزش ما پررنگ تر باشد . اما این را در نظر بگیریم که  در کارآموزش یکی از چیزهایی که بدست می آوریم آموزش هست . و ما چیزهای دیگه هم مثل اعتباز  به دست مبیازیم  و   چیز دیگه ای که بدست میاریم نگاه تخصصی هست دوستنانی که حوزه آموزش هستند و  در کنار کار تخصصی خودشان  موآموزش آموزش را انجام میدهند همین باعث میشه که پیشرفتی نداشته باشند  . همین امر باعث شده که جزواتشئون به روزنشه و استاندارد خاصی را رعایت نکنند و اکثر اساتید قدیمی و با تجربه متاسفانه مطالبشون به روز نیست و هنوز از سیستم گذاری استفاه میکنند .

آموزش توی کشور ما  دو حالت داره

1-  بسیار عمیق و تخصصی

2- بسیار متنوع

و حتی اساتید یک رشته هم متد خاصی ندارن حتی برای یک درس مشترک. اما دنیای امروزقسمتی از  آموزش در دانشکاه صورت میگیره  و قسمتی ار آون در محیط کار صورت میگیره و حتی اساتید یک رشته هم متدهای مختلفی  دارند .

اما آموزش ها تا نیاز به بازار هنوز فاصله زیادی دارد  . ، خواسته های کارفرما ها هر روز بیشتر میشود اگر شما چند سال پیش به عنوان منشی شرکت فقط باید کار با آفیس و جوابگویی تلفن را خوب بلد بودید کافی بود ، الان به جز این مهارتها وداشتن مدرک کارشناسی ارشد، باید اینستاگرام مارکتینگ و طراحی وب و سئو و هزار تا کار دیگه را بلد باشید چون تعداد متقاضیان به بازار کار خیلی زیادن و ما در مقام مقایسه هستیم .

اگر بخواهیم  موفق باشیم، نگاهی به چند مجله موفقیت داشته باشیم میبنبیم که اگر در یک رشته آموزش تخصصی هم دیده باشیم نمی توانیم به راحتی آن را آموزش دهیم. اما کسی که آموزش و تدریس را بعنوان یک سیستم نگاه میکند در می یابد که آموزش تئوری و قالبا با عمق کم در دانشکاه اتفاق می افتد و بیشتر آموزش تخصصی با عمق زیاد بیرون از دانشکاه اتفاق می افت که بخشی از آن در آموشکاه های فنی و حرفه ای مثل آموزشگاه فنی و حرفه ای رهرو و بخشی از آن در محل کار اتفاق می افتد… اما لازمست که همه ما هر دو مدل این آموزش ها را داشته باشیم .

در حال حاضر با یک آمارگیری و سرشماری کوچیک در یابیم که تنها راه برون رفت از هر بحرانی و تغییر در هر کاری فقط آموزش است. و یک از جذابیتهای آموزش اینست که شما تا یک سنی از ماشین نو، گوشی نو و خرید وسیله کار احساس رضایت و خوشحالی میکنید. اما زمانیکه احساس رضایت از چیزی را ندارید درست زمانیست که با تاثیر گذاری و احساس رضایت در افراد به حس خوشایند میرسید… و باز متذکر میشوم تنها راه آموزش در دوره ها به صورت تخصصی و فنی و حرفه ای  آموزش های خارج از دانشگاه است که قوانین خشک دانشگاه دخل و تصرفی در آن نداشته باشد.

شما میتوانید با یک آموزش متفاوت که در آموزشگاه های فنی و حرفه ای مثل آموزشگاه فنی وحرفه ای رهرو با ارائه مدارک بین المللی ارائه میگردد را شرکت و نتایج آن را ببینید. اول خودتان و سپس یک جامعه از متحول کنید .

طبق نمودار s.w.o.t      در حوزه مدیریت میدانیم و می خوانیم که وقتی یک تهدیدی در جامعه وجود دارد نقطه مقابل آن فرصت است و ما میتوانیم به خوبی همه تهدید ها را بهترین فرصت ها تبدیل کنیم .

ما درحوزه کار بسیار افرادی را میشناسیم که در حرفه و شغل خود عمیق هستند و اما مدرس نیستند. و چه بسیار مدرسینی که در تدریس عمیق هستند اما تا به حال کار کار حرفه ای و عملی چندانی انجام نداده اند.

اما بازار خوب بازاریست که در آن  محصول خوب وجود داشته باشد و یا بازار بسیار بزرگ باشد. خوشبختانه ما هر دو ی آن را داریم . اما شایان ذکر است کسی که برای صرفا پول تدریس میکند نمیتواند مدرس خوبی باشد و کسی که صرفا تدریس میکند نمیتواند کسب درآمد خوبی  در این زمینه داشته باشد. اما خوب است بدانیم همانطور که هر جایی درس خواندن اشتباهه و فقط باید مراکز خوب و معتبر را برای آموزش دیدن انتخاب کرد که آموزشگاه فنی و حرفه ای رهرو میتوانید یکی از آن آموزشگاه های خوب و معتبر باشد که با 20 سال سابقه تدریس در این امر میتواند حرفه های زیادی در رشته های مختلف داشه باشد، هر جایی نیز نمی توانیم بعنوان مدرس و آموزش دهنده مشغول به کار شویم را که بعنوان رزومه کاری  برای ما بسیار خوب است.

اما باید بدانیم که هر آنچه یک مدرس خوب باید بداند. صرفا علم و سواد نیست، و ما باید اصول و قوانین هر کاری را بدانیم و هر بازی قاعده خو د را دارد، شاید تدریس بسیار ساده به نظر برسد و بخش علمی کافی باشد اما طبق استاندارد های دنیا 30 تا 40 درصد علم برای یک تدریس خوب کافیست .و ذر قرن بیستم کارشناسانی کافی بودند که از متوسط به بالا بلد باشند و در دنیای امروز صرفا کسانی می توانند موفق شوند که در یک حوزه خاص عالی هستند. اما صرفا کسی که تخصص بالایی دارد مدرس خوبی نیست. لازم است بدانیم چه پیری باعث میشود مدرسی خوب و توانمند شویم در آموزشگاه رهرو دوره های بنام پداگوژی داریم که روش تدریس را به شما می آموزد و ار زمان ورود ما به کلاس تا زمانی که سیلابس درسی را بخش بندی و تنظیم میکنیم و تا آن زمان  که دوره را آموزش میدهیم تا امتحان نهایی به ما آموز های لازم را میده.

چطور مربی یا مدرس یک دوره بشیم ( پداگوژی )

ما مدرسان زیادی را داریم که در دانشگاه های معروف و معتبر و با سابقه های زیاد هستنتد اما همان مدرس زمانی که از دانشگاه خارج میشود هیچ معروفیتی ندارد و ما این را نمی خواهیم. ما باید کاری کنیم که از طرق مختلف همه ، همه جا ما را بشناسند

حالا میخواهد این از طریق عکسهایی که با ما قاده و قوانین  خاصی که در آموزگاه رهرو به شما آموزش میدهیم یا چاپ کتب و نوشتن مقالات آموزشی که ساخت ویدئوهای تبلیغاتی و طراحی سایت شما و ایستاگرام شما  که همه این موارد را در آموزشگاه رهرو به شما آموزش رهرو آموزش میدهیم باشد یا موارد دیگری از این قبل.

شما میتوانید آموزش های رایگان و خوبی را توی صفحات خودتون قرار بدین یک course تعریف کنین . یا ارائه تدریجی داشته باشین و اون را از روشهایی که به شما آموزش میدهیم مدیریت کنید و بتوانید کسب در آمد داشته باشین.

کیفیت کار مدرس را کیفیت محصولات رایگانی که ارائه میدهد تعیین میکند .

هر روز یک مدرس باید شامل :

 1. یادگیری
 2. تولید محتوای خوب
 3. رشد کسب و کار

باشد .

و رشد کسب و کارها شامل :

 1. استراتژی
 2. بازاریابی
 3. خدمات به مشتریان
 4. یهبود فردی

باشد

که یادگیری باید :

بهترین زمان به بهترین روش و همراه با یادداشت نکات آموزشی صورت گیرد

اگر ما کتابی را بخوانیم و خلاصه برداری نداشته باشیم و نکات آن را یادداشت نکنیم  نه تنها در ذهن باقی نمیماند که چه بسا مطالب آن را اصلا یاد نگرفته ایم

 

برای آموزش دادن باید:

 • ساده سازی کنیم
 • کاهش حجم اطلاعات داشته باشیم
 • و اطلاعات را با داستا ن ها ترکیب کنیبم

تا بتوانیم آموزش خوبی را اراده دهیم و با داستان ما در  ذهن ها جای گیرد

آموزش باید از کل به جزء و همراه با دسته بندی و بسته بندی مناسب صورت گیرد و نه اینکه یکباه حجم زیادی از اطلاعات را به صورت نامرتب و یکباره  در ذهن مخاطب پرتاب کنیم .

همه اینها را گفتم تا یادآور شوم  معلمی و تدریس شغل سختی است نه اینکه هر کسی شغلی ندارد و زمان آزاد دارد یا بعنوان کنار شغل و حرفه دیگر میتواند تدریس داشته باشد و موفق هم باشد.

آموزش یک اتفاق دو طرفه است. از دید یک مدرس که حدود 24 سال است تدریس میکنم  میخواهم بگم که وقتی آموزش میدهید   آموزش میبینید چون توی قرن 21  نمیتونیم به اطلاعات قدیمی و پوسیده خودمون دلگرم باشیم و مرتب باید اونها را به روز کنیم همه اش در حال آموزش دیدن باشیم.

ما برای بهبود فردی لازمست :

 1. تغییر فلسفه زندگی
 2. کنترل افکار
 3. مدیریت زمان
 4. انضباط شخصی
 5. تمرکز

داشته باشیم که هر کدام از موارد فوق را در آموزشگاه رهرو با بهترین کیفیت توسط اساتید معتبر و معروف آموزشگاه رهرو با بهترین شرایط به شما آموزش میدهیم  تا تغییر را احساس کنید .

در قرن 21 آموزش ها عوض شده و شما اول باید تربیت شوید تا بتوانید تربیت کنید  شاید در قدیم دانش آموزان جرات نداشتند از استاد سوال کنند .و خواسته ای  داشته باشند اما در قرن اخیر آموزشها مربی محور و ورکشاپی و عملی شده بصورتی که یک تیم هستند که بصورت تیم محور از راهنمایی یک مربی استفاده میکنند و در نهایت چندین خروجی متفاوت خواهند داشت

اگر شما یاد بگیرید یک مدرس عمومی خواهید بود اگر تخصص داشته باشید یک مدس تخصصی خواهید بود  و اگر یک مهارت حرفه ای و آموزش عمیق تخصصی ببینید یک مدرس خاص خواهید بود  و باید با معیارهایی کیفیت آموزش شما  سنجیبده شود

معیار کیفیت با

 1. محتوای مطلوب
 2. نحوه ارائه
 3. زمینه ارائه مطلب

سنجیده میشود.

مدرسین معمولی یک قالب ساده را به شخص ارائه میدهند .

مدرسین حرفه ای یک قفسه تولید میکنند که محتواها در آن بخش بندی شود .

یک مدرس باید یک سخنور خوب هم باشد که ما در آموزشگاه رهرو این مهارت را تحت عنوان  فن بیان به شما آموزش میدهیم

اعتماد به نفس با آموزش بدست می آید

مدرس میتواند  یک ایده را در کلاس مطرح نماید و این کاراموزان دوره هستند که پروژه را جلو میبرند و پخته میکنند و این استاد است که قوی میشود و میتواند کارآموزان قوی نیز آموزش دهد.

اگر ما بخواهیم آموزشی را داتشته باشیم که توی رده جهانی مطرح شود باید  سه چیز را رعایت کنیم .

 • دانش
 • بینش
 • راهکار

 

دانش :

همان چیزی است که در کتابها آمده و با یک جستنحجوی ساده اینترنت هم بدست می آید.

بینش :

نظر و تجربه ای که مدرس دوره ارائه میده و بسیار راه گشاست

راهکار :

بخش مهمی که شامل دستور العمل نیز باشد و

یک مدرس مهم است بداتند که هر کدام ارز این سه را کجا و جطور و از هر کدام چقدر ارائه دهد. برای مثال باید بداینم افراد دارای تخصص داتنش نیاز ندارند .

و سعی کنیم مادام در خال تدریس باشیم اگر مطلبی را بلد هستیم درس بدهیم تا برای خودمان هم تکرار شود تا ملکه ذهن گردد.

و بدانید آموزش برای شما کسب درآمد میکند و درآمد حاصل از آموزش برکت همراه دارد . هر وقت هر ضعفی توی هر سیستمی بوجود بیاید یا هر صنفی پیشرفت کند نیازمند آموزش است و این آموزش و آموزش گر است که همیشه پابرجاست

پس آموزش از دسته اقشار خدماتی است که هیچ گاه از بین نمیرود و فقط لازمه پیشرفت است .

یادمان باشد نحوه ارائه ی یک مدرس در جذب یا عدم جذب مخاطبینش خیلی مهم است و این امر در 10 ثانیه  اول است که اتفاق می افتد و به مخاطب القا میکند که مدرس کارش را بلد هسست بیا نه

آموزش خوب باید :

خلاقانه باشد

روش خاص و منحصر بقرد خود شمار را داشته باشد

و همراه داستانها و مثالهای کاربردی باشد .

 

هر وقت جهان به بن بست برسد  این آموزش است که آن را زنده میکند .

 

مانا باشید

[yasr_visitor_votes size=”large”]

در صورتیکه به تدریس علاقمندید از آموزشهای مربیگری ما استفاده نمایبید و به عرصه آموزش وارد شویبد

اگر مدرس هستید و میخواید تولید محتوا  دداشته باسشید و با چگونگی آن آشنا نیستید با ما تماس بگیرید

اگر مدرس هیستید و اشراف کامل دارید با ما تماس بگیرید و بعتنوان مدرس در آموزشکاه رهرو یا همکاران دیگر ما تدریس کنید

2/5 - (1 امتیاز)