لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری و حسابرسی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

برای توضیح تفاوت حسابداری و حسابرسی باید بگوییم که پس از اتمام فرآیند حسابداری، حسابرسی با تعیین عادلانه بودن تصویر ارائه شده از حساب ها آغاز می شود. حسابداری به عمل ثبت و نگهداری سوابق و اسناد اطلاق می شود. همچنین تهیه و ارائه صورتهای مالی حسابداری جهت پیشگیری عملیات مالی شرکتها به صورت مستقل انجام می شود.
حسابداری زبان تجارت است. زیرا ابزاری برای گزارشگری مالی شخصیت های انتفاعی است و نه کسب و کارها.
از سوی دیگر، حسابرسی شامل تأیید و ارزیابی صورتهای مالی است. حسابرسی برای تایید و صحت اسناد و مدارک مالی تهیه شده توسط کارکنان بخش حسابداری آژانس انجام می شود. بنابراین صحت حسابداری را مشخص می کند. در ادامه مقاله بیشتر راجب تفاوت حسابداری و حسابرسی برایتان خواهیم گفت تا انتها با ما همراه شوید.

 تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری چیست؟

حسابداری شامل شناسایی، اندازه گیری، مستندسازی، طبقه بندی، تأیید، سازماندهی، تفسیر و ارائه به ذینفعان به روشی سیستماتیک است. این یک روش عددی برای ارزیابی سلامت مالی و عملیاتی یک شرکت است. یک حسابدار با تجزیه و تحلیل اقلامی مانند دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام می تواند سود یا زیان یک شرکت یا سازمان را در یک دوره زمانی مشخص تعیین کند. حسابداری معمولاً توسط بخش خاصی از سازمان انجام می شود و ممکن است کارکنان زیادی در این بخش مشغول به کار باشند و کارفرما هنگام استخدام حسابدار به سراغ افراد دیگری برود.

 

حسابرسی چیست؟

حسابرسی فرآیندی است که در آن سوابق مالی یک شرکت یا فرد به تفصیل تجزیه و تحلیل می شود. سوابق مالی نیز برای تعیین انطباق با قوانین و مقررات صنعت تجزیه و تحلیل می شود. حسابرسی معمولاً توسط تیمی از حسابرسان خارجی انجام می شود و توسط کارفرما در پایان سه ماهه و در پایان سال انجام می شود.
حسابداری و حسابرسی اغلب دست به دست هم می دهند تا امور مالی در شرکت ها را به بهترین شکل مدیریت کنند. هر دوی این فرآیندها در عملیات تجاری بسیار مهم هستند. حسابداری با ثبت معاملات تجاری و تهیه گزارش برای تصمیم گیری آگاهانه سر و کار دارد. از سوی دیگر حسابرسی به بررسی صورتهای مالی برای اطمینان از صحت و انطباق آنها با قوانین و مقررات اشاره دارد.

 تفاوت حسابداری و حسابرسی

تفاوت حسابداری و حسابرسی

 

پس از تکمیل فرآیند حسابداری، حسابرسی شروع به ایجاد یک دید درست و منصفانه از حساب ها می کند. عمل ثبت، تهیه و ارائه صورتهای مالی است. کسب و کارها از حسابداری برای پیگیری امور مالی خود استفاده می کنند. در مقابل، حسابرسی فعالیتی است که برای آزمایش و ارزیابی صورتهای مالی و تعیین صحت و قابلیت اطمینان اطلاعات حسابداری طراحی شده است. تفاوت های دیگر بین این دو عبارتند از:

 تفاوت حسابداری و حسابرسی

حسابداری بر اساس نظم و حسابرسی مبتنی بر تحلیل است

در حرفه حسابداری، سوابق مالی یک سازمان بر اساس ترتیب خاصی گزارش می شود. این دستور به عنوان اصل حسابداری شناخته می شود. آنها بر اساس اصول پذیرفته شده حسابداری عمل می کنند. به این ترتیب، حسابداری از فعالیت هایی مانند تهیه و نگهداری سوابق مالی و مجموعه ای از روش ها و رویه های تایید شده پیروی می کند.
با ارزیابی حسابداری در مقابل حسابرسی، واضح است که حسابرسی ماهیتی تحلیلی دارد. این یک فعالیت سبک است که ماهیت سازمان و تاریخچه آن را بررسی می کند. حسابرسی شامل بررسی مستقل اطلاعات مالی برای تعیین اینکه آیا معاملات تجاری قانونی هستند و سوابق مالی صحیح هستند یا خیر؟ همچنین لازم به ذکر است که حسابداری توسط استانداردهای حسابرسی اداره می شود.

 

ساعات کاری متفاوت

حسابداری یک فعالیت مستمر است که در طول عمر یک تجارت رخ می دهد. از زمان تاسیس یک شرکت تا بسته شدن آن، روند حسابداری ادامه دارد و حسابدار ممکن است یکی از اولین افرادی باشد که در یک شرکت استخدام می شود. از سوی دیگر، چک کردن یک فعالیت مستمر نیست. زمانی شروع می شود که یک شرکت یا سازمان نیاز به تجزیه و تحلیل معاملات و حساب های مالی دارد. همچنین زمانی می تواند شروع شود که یک پرونده مالی مشکوک در سازمان پیدا شود و از سازمان و فردی در آن شکایت مالی صورت گیرد.

 تفاوت حسابداری و حسابرسی

بررسی جزئیات

 

موقعیت های حسابداری بیشتر به جزئیات توجه می کنند. حسابداران، به ویژه در حسابداری دولتی، گزارش های مالی را عمیقاً بررسی می کنند تا تمام معاملات تجاری که در یک دوره حسابداری معین در یک شرکت انجام شده است را ثبت کنند. برخی از نمونه‌هایی از اسنادی که در حسابداری مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند شامل صورتحساب، رسید، سفارش خرید، چک، فیش واریزی و گزارش نقل و انتقال پول می‌شود. از سوی دیگر، نظارت بر فعالیت ها چندان دقیق نیست. حسابرسان از نمونه اطلاعات مالی استفاده می کنند و با کمک آنها می توانند به اطلاعات مورد نظر سازمان و کارفرما برسند.

به این post امتیاز دهید