لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
نمودارهای اکسل

آشنایی با انواع نمودار در اکسل

یکی از ویژگی های کلیدی نرم افزار اکسل ترسیم نمودار در اکسل بر اساس داده های صفحه گسترده است. این امر تجزیه و تحلیل، ارزیابی و مقایسه داده ها را آسان و سریع می کند. با استفاده از پردازش داده ها، تفاوت ها، شباهت ها و تغییرات در اعداد قابل شناسایی است.

با کمک نمودارها داده ها به صورت تصویری نمایش داده می شوند. اساساً نمودارها نمایش گرافیکی داده‌ها هستند که درک رابطه بین داده‌ها را تسهیل می‌کنند و ابزار مهمی در تصمیم‌گیری مدیریتی محسوب می‌شوند و یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای ایجاد گزارش می‌باشند.

 

حال، بیایید نگاهی به برخی از نمودارهای معروف و پرکاربرد اکسل در اینجا بیاندازیم.

نمودارهای اکسل

انوع نمودار در اکسل

 

نمودار ستونی

 

نمودار ستونی بیشتر برای نمایش داده های جداگانه برای مقایسه یا ثبت روند رشد آن است. زیرا هر ستون یکی از مقادیر مجموعه داده را نشان می دهد. این نمودار بیشتر بر روی زمان متمرکز است و برای داده های گسسته استفاده می شود.

 

نمودار خطی

 

نمودارهای خطی برای نشان دادن تغییرات مداوم و نرخ رشد در داده ها استفاده می شود و برای مقایسه گروه هایی از داده ها از همان نوع در موقعیت های دنیای واقعی مفید است. نمودارهای خطی یکی از پرکاربردترین نمودارها در اکسل هستند. در این نوع نمودار می توان داده ها را نقطه به نقطه رسم کرد یا نقاط را به صورت خطی به هم متصل کرد.

نمودارهای اکسل

نمودار دایره ای

 

این نوع نمودار برای نشان دادن اجزای یک سری مقادیر و رابطه هر جزء با کل استفاده می شود. هر بخش از دایره در واقع یکی از مقادیر سری داده را تعریف می کند و اندازه هر بخش را نسبت به دیگری نشان می دهد و انتخاب مناسبی برای مقایسه یک سری مقادیر است.

نمودارهای اکسل

نمودار میله ای

 

کاربرد نمودار میله ای و نحوه کار با آن شبیه نمودار ستونی است که ستون های آن به جای محور X در برابر محور Y رسم می شوند. وقتی فضای موجود در جهت افقی بزرگتر از فضای موجود در جهت عمودی آن باشد. می توان از این نوع نمودار استفاده کرد.

 

تصویر ناحیه ای

 

در واقع تغییر یک متغیر را به متغیر دیگر نشان می دهند و تفاوت آن در این است که برای نشان دادن این تغییرات به جای ردیف یا ستون از سطوح استفاده می کند. در این نمودار، هر سطح مجموعه ای از داده ها را نشان می دهد.

 

نقاط پراکنده

 

نمودار پراکندگی شبیه به نمودار خطی است با این تفاوت که برای نشان دادن رابطه بین دو یا چند گروه داده با فاصله نابرابر استفاده می شود. در این نوع نمودار، داده های محور x باید تغییرات یکنواخت را در یک نوع داده نشان دهند.

نمودارهای اکسل
نمودار سهام

 

نمودار سهام برای نشان دادن نوسانات قیمت استفاده می شود. برای هر سهم، قیمت افتتاح و بسته شدن آن و همچنین حداقل و حداکثر قیمت در نمودار نشان داده شده است. این نمودار برای تجزیه و تحلیل و بررسی اوراق بهادار یک شرکت در بازار سهام استفاده می شود.

 

نمودار پوسته

 

از این نوع نمودار می توان برای ترسیم سطح پوسته در اکسل استفاده کرد. از این نمودار برای مقایسه اثر چند متغیر بر روی یک متغیر استفاده می شود. نمودار پوسته سه بعدی در اکسل یک روش عملا متفاوت برای مطالعه روند پیکربندی ها در سری داده های متعدد است.

 

نمودار حلقه ای Doughnut

 

این نمودار مانند نمودار دایره ای، برای نشان دادن سهم هر عنصر در عناصر مختلف یک سری داده استفاده می شود. در این نمودار برخلاف نمودار دایره ای، بیش از یک سری داده را می توان نمایش داد که هر دایره نشان دهنده یک سری داده است.

 

نمودار رادار

 

نمودار رادار نوعی نمودار خطی است. اما به جای اینکه نقاط نسبت به محورها رسم شوند، نسبت به یک نقطه مرکزی رسم می شوند. آنها توسط یک خط به هم متصل می شوند و یک چند ضلعی تشکیل می دهند. هر خط نشان دهنده مجموعه ای از داده ها است. این نوع نمودار برای مقایسه مقادیر از یک نوع در چندین گروه استفاده می شود.

نمودارهای اکسل

حبابی

 

نمودار حبابی برای نشان دادن نرخ رشد یک عنصر در ازای تغییرات در دو عنصر دیگر استفاده شد. برای نشان دادن حجم فروش بر اساس ماه از سال، این نمودار استفاده می شود. به عنوان مثال: برای هزینه های تبلیغاتی مختلف استفاده می شود.

این نمودار اکسل با بررسی 3 متغییر به طور همزمان بر اساس مکان بالون و اندازه آنها، احتمال وقوع یک حادثه مورد نظر را پیش بینی می کند. این شبیه به نمودار پراکندگی است، با این تفاوت که برای هر نقطه از محور یک حباب در نظر گرفته می شود.

 

به این post امتیاز دهید