لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت نمایش شیت ها در اکسل را چگونه تغییر دهیم؟

یکی از مواردی که ممکن است شما به عنوان  یک کاربر فارسی زبان در نرم افزار اکسل ؛ دوست داشته باشید آن را  تغییر دهید . جهت نمایش شیت ها  در هنگام ورود به اکسل است. همانطور که خودتان نیز تجربه کرده اید . هنگامی که وارد این نرم افزار می شوید . جهت نمایش شیت ها (Sheets)  از سمت چپ به راست است که بصورت پیش فرض  تنظیم شده است . در واقع ستون A  و ردیف 1 که به عنوان اولین ستون و سطر می باشند . در سمت چپ تصویر قرار دارند و اصطلاحأ چپ چین نامیده می شوند. با ایجاد هر شیت جدید نیز این مسأله صدق می کند. در این مطلب آموزشی قصد داریم تا به بررسی روش های  راست یا چپ چین در اکسل بپردازیم ؛ که از طریق آن خواهید توانست بسته  به نیاز خودتان  این جهت ها را تغییر دهید.

 تغییر جهت نمایش یک شیت چگونه است ؟

 

برای تغییر جهت نمایش شیتی که در داخل آن قرار دارید . کافی است مطابق آنچه در تصویر زیر ملاحظه می کنید‌ از تب Page Layout در گروه Sheet Options روی گزینه Sheet-Right-to-Left کلیک نمایید. برای تغییر جهت سایر شیت ها  نیز کافی است همین روش را تکرار کنید.

 

چگونه جهت نمایش تمام  شیت ها  را در اکسل  به صورت دائمی تغییر دهیم؟

برای آن که  هربار که به نرم افزار اکسل وارد می شویم . نخواهیم جهت نمایش یک یا چند شیت موجود در فایل را بصورت روشی که در بالا به آن اشاره کردیم تغییر دهیم . بایستی از طریق ورود به بخش تنظیمات مرکزی نرم افزار یعنی Optionsمسیری را که در ادامه به آن اشاره کردیم. پیدا و تغییرات لازم را انجام دهیم. برای فراخوانی این تنظیمات ابتدا روی تب File که در منتها الیه سمت چپ تصویر قرار دارد کلیک می کنیم. و از منوی باز شده در انتهای آن در سمت چپ روی گزینه Options کلیک می کنیم. مطابق مرحله سه وارد تب Advanced شده و در مرحله 4 در بخش Displayگزینه Default direction را روی Right-to-leftقرار می‌دهیم.

 

افزودن تغییر جهت شیت به بخش دسترسی سریع

 

از آنجایی که شاید دوست نداشته باشیم تنظیمات پیش فرص  اکسل را برای تغییر جهت دائمی نمایش شیت در اکسل تغییر دهیم . می توانیم امکان این عمل را در بخش دسترسی سریع به ابزارها اضافه نماییم . که همیشه به سرعت در دسترس ما بوده و بتوانیم بجای پیدا کردن این ابزار از بین تب ها و گروهی که در آن قرار دارد ؛ تنها با یک کلیک  تغییر جهت در شیت را انجام دهیم. برای انجام اینکار بایستی مطابق تصویر زیر وارد محیط Options در اکسل شده و وارد تب Quick Access Toolbarشویم . سپس از بخش Choose Commands From از لیست کشویی باز شده گزینه All Commands را انتخاب کنید. در مرحله بعدی گزینه Right-to-Left Document را با زدن دکمه Add از سمت چپ به سمت راست منتقل می کنیم.

مطلب پیشنهادی: فارسی کردن اعداد در ورد, راه حلش پیش ماست.

 استفاده از کلیدهای میانبری برای تغییر جهت نمایش شیت در اکسل

 

برخی از کاربران در کار با نرم افزار های مختلف بیشتر از کیبورد به جای  موس استفاده می کنند . حالا اگر شما هم از این دسته از کاربران هستید . می توانید از کلیدهای ترکیبی Alt + P + SLاستفاده نمایید. برای انجام اینکار در گام اول از روی کیبورد . کلیدهای Alt و P را بطور همزمان فشار دهید . نتیجه بصورت آنچه در تصویر زیر ملاحظه می کنید. خواهد شد. سپس کلید SL را فشار دهید . با هربار انجام اینکار جهت نمایش تغییر پیدا خواهد کرد.

آموزش تصویری

 

 

 

جهت نمایش شیت در اکسل

 

جهت نمایش شیت در اکسل

امیدوارم این آموزش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. تا آموزشی دیگر که باز هم در خدمت شما عزیزان خواهیم بود، بدرود و موفق باشد.

 

به این post امتیاز دهید