لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه استفاده از تابع replace در اکسل

 

شاید بارها از پنجره Find & Replace در اکسل برای جستجو و جایگزینی استفاده کرده باشید. ابزار Replace در اکسل بسیار کاربردی و مهم   است.

در  جستجو و جایگزینی متن ها و اعداد در اکسل، میتوان فرمت ها را نیز جستجو و جایگزین کرد و علاوه بر این میتوان جستجو را به کامنت ها ، فرمول ها و مقادیر ثابت محدود کرد. همچنین برای جستجو در اکسل میتوان از کاراکترهای Wildcards استفاده کرد.

در ادامه این مقاله با نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد.

 

برای باز کردن پنجره  Replace در اکسل میتوان از کلید میانبر Ctrl + F استفاده کرد و یا در تب Home و در گروه Editing بر روی منوی Find & Select کلیک نمود.

 

لازم به ذکر است اگر یک محدوده (شامل چندین سلول) از اکسل انتخاب شود و سپس پنجره  در  Replace اکسل فعال گردد، عملیات جستجو و جایگزینی به صورت پیشفرض صرفاً برای آن محدوده انجام میگیرد، ولی در صورتی که یک سلول در حالت انتخاب قرار داشته باشد عملیات Find & Replace در اکسل به صورت پیشفرض برای تمام آن شیت انجام می گیرد

 

پنجره Find & Replace در اکسل

 

پنجره Find & Replace در اکسل به صورت زیر میباشد. با کلیک کردن بر روی Option جزییات پنجره Find & Replace در اکسل نمایش داده می شود.

 

 

شاید تا کنون با این نکته مواجه نشده باشید که علاوه بر محتوای سلول ها در اکسل میتوان فرمت آنها را نیز جستجو کرد.

به طور مثال شما میخواهید در فایل اکسل به دنبال سلول هایی بگردید که فونت آنها Bold شده است.

 

  • برای جستجوی یک فرمت خاص (شامل رنگ، فونت، حاشیه و…) سلول، بر روی منوی فرمت (Format) در سمت راست و بالای پنجره Find & Replace کلیک نمایید و از منوی باز شده با انتخاب گزینه ی Format و باز شدن پنجره Find Format فرمت مورد نظر را انتخاب کنید. و یا در همین منو با انتخاب گزینه ی Choose Format From Cell… فرمت دلخواه خود را از یک سلول در اکسل انتخاب نمایید و آن را جستجو کنید.
  • اگر گزینه ی Match Case تیک زده شود، ابزار Find & Replace در اکسل به صورت Case Sensitive عمل می کند.
  • در صورت تیک زدن گزینه ی Match Entire Cell Contents تمام محتوای سلول با عبارت مورد جستجو مقایسه میگردد. و بعد تمام کاراکترهای نوشته داخل سلول باید با کاراکترهای عبارت مورد جستجو یکسان است.

 

کاراکترهای Wildcard شامل ? و * تنها در صورتی  توسط ابزار Find & Replace در اکسل مورد استفاده قرار می گیرند که گزینه ی Match Entire Cell Contents تیک خورده باشد.

 

  • کادر Within در پنجره Find & Replace در اکسل محل جستجو را نشان می دهد، جستجو میتواند در شیت فعال و یا در تمام Workbook صورت پذیرد.
  • منوی Search صرفاً الگوی جستجو را تعیین میکند که سطری باشد یا ستونی
  • همانطور که قبلاً گفته شد، توسط ابزار Find & Replace در اکسل میتوان در فرمول ها، مقادیر و یا کامنت ها جستجو کرد. منوی Look in تعیین میکند جستجو در میان Values (سلول هایی که در آنها مقادیر ثابتی نوشته شده است) یا Formulas (سلول هایی که در آنها فرمول نوشته شده است) و یا کامنت ها صورت گیرد.

 

Replace در اکسل

 

با قوانین Search در اکسل آشنا شدیم، برای جایگزینی یک فرمت و یا یک نوشته با فرمت یا نوشته ی جدید در اکسل میتوان از تب Replace در پنجره Find & Replace در اکسل استفاده میکنیم.

سایر تنظیمات و بخش های این تب مانند تب Find میباشد.

 

 

 

یکی از کابردهای بسیار حرفه ای ابزار Replaceدراکسل است. این ابزارتغییر فرمت سلول های حاوی یک مقدار خاص است.

به عنوان مثال: در یک شیت به دنبال یک فایل اکسل حاوی مشخصات مستندات بهداشتی تولیدی یک شرکت مشاوره مربوط به کلیه پروژه های انجام شده، به دنبال مدارکی باشید که مربوط به طراحی “دستکش” هستند.

در این صورت نام “دستکش” را در این شیت جستجو نمایید. سپس در تب Replace و در قسمت Replace With و در منوی Format فرمت دلخواه را تعیین نمایید.

شما میتوانید با استفاده از Find Next کلیه سلول هایی که در آنها “دستکش” نوشته شده است را پیدا کنید. با کلیک بر روی گزینه Replace، فرمت آن سلول را تغییر دهید.

همچنین با کلیک بر روی Replace All کلیه سلول های آن شیت که کلمه “دستکش” در آنها نوشته شده است را به فرمت دلخواه درآوردید.

 

 

 

به این post امتیاز دهید