لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
مراحل طراحی سایت

مراحل طراحی سایت

طراحی یک وب سایت حرفه ای از مراحل مختلفی تشکیل شده است که بی توجهی به قسمت های مختلف هر مرحله می تواند منجر به شکست یا کاهش کارایی و اثربخشی وب سایت شود. در این مقاله سعی داریم شما را با مراحل طراحی سایت که شامل 6 مرحله اصلی است که یک طراح وب سایت باید طی کند آشنا کنیم. شرکت های طراحی سایت می توانند از این مراحل برای طراحی هر چه بهتر و افزایش کیفیت خدمات خود استفاده کنند.

مراحل طراحی سایت
6  مورد از مراحل طراحی سایت

 

مرحله اول: تحقیق

تحقیق و مطالعه یکی از مهمترین جنبه های طراحی وب سایت و اولین قدم است. در این مرحله از طراحی وب، هدف اصلی جمع آوری اطلاعات است، این مرحله برای درک بهتر کسب و کار مشتری، شناسایی بازار هدف و تعیین اولویت مکانی برای ساخت انجام می شود.

اگرچه به راحتی می توان مراحل طراحی وب سایت شامل «تحقیق» و «برنامه ریزی» را نادیده گرفت و مستقیماً به مرحله «طراحی» رفت، اما باید بدانید که 2 مرحله اول طراحی یک وب سایت بر اساس نیاز مشتری است.

سوالاتی که باید در این مرحله طراحی وب سایت از مشتریان خود بپرسید:

سازمان یا شرکت شما چه می کند؟
سازمان، شرکت یا کسب و کار شما چه تفاوتی با رقبا دارد؟
آیا کسب و کار شما شرکت های رقیب (وب سایت ها) هستند؟
مشتریان شما چه کسانی هستند؟
اهداف شما در طراحی وب چیست؟
چه کسی از وب سایت شما بازدید خواهد کرد؟
آیا برای طراحی وب سایت خود بودجه ای در نظر گرفته اید؟

اینها تنها چند سوال است که باید در این مرحله از مشتریان خود بپرسید.

مرحله دوم: برنامه ریزی

برنامه ریزی به عنوان اولین قدم یکی از مهم ترین مراحل در طراحی یک وب سایت موفق و حرفه ای محسوب می شود. این بخش ها دقیقاً نحوه طراحی وب سایت را توضیح می دهند و راهنمای خوبی در طول پروژه خواهند بود. بنابراین هزینه زیادی صرف کنید. زمان در این مرحله امکان پذیر است زیرا در نهایت از هزینه های زیادی صرفه جویی می شود و از اتلاف وقت در آینده جلوگیری می شود.
در مرحله برنامه ریزی، می توانید استراتژی های بهینه سازی و سئو سایت خود را برنامه ریزی یا بررسی کنید. همچنین این فرآیند طراحی وب سایت برای تولید محتوای مناسب و هماهنگی با مشتری در مورد محتوای مورد نظر وب سایت بسیار مهم است.

 

برنامه ریزی طراحی یک وب سایت شامل 3 عنصر اصلی است:

 

  1. بررسی یا ایجاد یک استراتژی خاص برای سئو سایت
  2. طراحی و ایجاد نقشه سایت
  3. توسعه و بررسی محتوای سایت

 

مرحله سوم: طراحی

مرحله سوم طراحی و ایجاد ظاهر و نمای سایت است. در این سطح، قالب کلی وب سایت شامل عناصر اصلی آن مانند طراحی قسمت بالای وب سایت (هدر)، ساختار منو، فوتر می باشد.

چالش اصلی در طراحی یک وب سایت حرفه ای و کارآمد ایجاد تعادل بین اجزا و کاربران وب سایت است. از اطلاعات جمع آوری شده در دو مرحله قبل برای شکل دادن به طرح خود استفاده کنید. هر طراح وب سایت حرفه ای پشت هر تصمیم و برنامه ای هدفی را دنبال می کند. به هیچ وجه بدون هدف خاصی نباید طرح و فرمی را به وب سایت خود اضافه کنید.
ضمناً طراحی و ظاهر سایت باید منطبق با محتوا باشد. غالباً محتوای سایت با طراحی هماهنگ و منطبق است که در نهایت باعث عدم توجه کاربران به محتوا می شود.

مراحل طراحی سایت

مرحله چهارم: برنامه نویسی

در مرحله برنامه نویسی، طراحی وب سایت به کد برنامه تبدیل می شود تا توسط مرورگرها مشاهده و در وب مورد استفاده قرار گیرد. این مرحله زمان برترین مرحله در بین تمام مراحل طراحی سایت است. بنابراین کارفرما را در جریان وضعیت پروژه قرار می دهیم.

 

مرحله پنجم: راه اندازی

در نهایت، زمان شروع پروژه است. از آنجایی که نحوه راه اندازی وب سایت دارای قسمت ها و مراحل زیادی است، بهتر است یک چک لیست تهیه کرده و در انتهای مراحل طراحی سایت مشتری خود اقدام کنید. نادیده نگیرید اجرای یک وب سایت علاوه بر الزامات سخت افزاری (میزبان، سرور و غیره) به تجربه و مهارت زیادی نیاز دارد.

 

مراحل طراحی سایت

مرحله ششم: نگهداری و تعمییر سایت

آخرین قسمت فرآیند توسعه وب سایت مربوط به خدمات پشتیبانی و نگهداری آن است که اغلب توسط شرکت ها نادیده گرفته می شود. اما حقیقت این است که نگهداری وب سایت و حل مشکلات آن احتمال موفقیت یک وب سایت را در دراز مدت بسیار افزایش می دهد.

به این post امتیاز دهید