لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

شما زمانی میتوانید یک محتوای ارزشمند، برای بازاریابی  ایجاد کنید که مردم خواستار آن بوده، برای آنها ایجاد مطلوبیت کرده و به جای اجتناب، قصد استفاده از آن را داشته باشند.

هنگامی یک بسته از اطلاعات در قالب بازاریابی محتوایی جای می گیرد که برای مخاطب ارزش به همراه داشته باشد. بنابراین در بازاریابی محتوا، هدف، ارائه ارزش تا حد ممکن به مخاطبان مورد نظر است.

در تعریف بازاریابی محتوا می‌توان اینگونه بیان کرد که: در حقیقت فرآیند تولید، انتشار، اطلاع رسانی و اشتراک گذاری محتوا است که با هدف جذب مشتری و افزایش رغبت وی به خرید و استفاده از محصول ایجاد می شودکه در نهایت باعث ایجاد درآمد برای تولید کتتده محتوا می‌شود

بازاریابی محتوا هنر جدید ارتباط با مشتری است. نیازی نیست مستقیم به فروش فکر کنید. بدون نیاز به تبلیغ مستقیم روی محصول ،با ایجاد محتوایی که کاربر و مشتری به دنبال آن است، مانند بررسی محصول، توضیح در مورد مزایا و معایب آن و ارائه تصاویر مناسب، سعی در ایجاد اعتماد، ایجاد جذابیت و در نهایت تبدیل وی به خریدار محصول یا سرویس نماید.

بدین منظور باید ابتدا  هدف خود را از تولید محتوا بداند  همچنین مشتری مناسب برای آن محصول را به خوبی بشناسد. با این فرض های اولیه در درجه اول باید محتوایی تولید شود که مشتری دوست دارد ببیند یا بشنود یا بخواند و در کنار آن سعی شود انگیزه بیشتری به مشتری برای خرید القا شود . احتمالا  با همین توضیحات متوجه شده اید که این کار خارج از فرایند بازاریابی مشتری در یک شرکت نیست، بلکه بخش مهم و جدی از آن است که امروزه به آن توجه بیشتری به دلیل اثر بخشی فوق العاده آن روی تولید مشتری و افزایش فروش می شود.

 

شاید به جای اینکه به دنبال فهم معنای بازاریابی محتوا باشیم، بهتر باشد بفهمیم چرا بازاریابی محتوا برای کسب و کار مفید است  اما  پیش از آن به 4 مرحله خرید اشاره می‌کنیم:

-آگاهی:

قبل از اینکه مشتری آگاهی داشته باشد، به  نیاز  خود پی می برد اما نمی داند برای رفع نیاز خود، چه راه حل هایی  وجود دارد.

تحقیق: پس از آگاهی نسبت به وجود راه حل های احتمالی، مشتری برای اشراف به راه حل های موجود، تحقیق می کند. به عنوان مثال قبل از خرید خودرو، مشتری تحقیق می کند که چه مدل هایی در بازار وجود دارد و کدام یک، نیاز وی را برطرف میکند.

بررسی جوانب:

در این مرحله مشتری محصولات شرکت های مختلف را با هم مقایسه می کند تا مطمئن شود کدام یک، محصولات خود را با قیمت و کیفیتی مناسب ارائه می دهند.

در بازاریابی سنتی بیشتر بر روی مراحل 3 و 4 (بررسی جوانب و خرید ) تاکید می‌کنند. در حالی که در بازار یابی محتوا بر روی مرحله 1 و 2 (آگاهی و تحقیق)  کار می‌کنند.

اگر بازاریابی محتوا به درستی اجرا شود بازده سرمایه غیرقابل باوری خواهیم داشت. این در حالی است که نیازی به صرف هزینه یا زمان زیادی نیست. . با بررسی موفقیت های یک شرکت که از طریق بازاریابی محتوا به دست آمده است، مشخص شد که 19 درصد از این موفقیت، تنها حاصل مقالاتی است که در این مسیر به مشتریان ارائه شده است و به یاد داشته باشید که هزینه نوشتن این مقالات، فقط صرف 21 ساعت زمان است.

بازاریابی محتوا، با پشتیبانی که از کانال های دیجیتال بازاریابی به عمل می آورد، فواید دیگری نیز دارد، زیرا می تواند آنچه را که در بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی ارائه می شود پربارتر، راه رسیدن به صفحه اینترنتی از طریق موتور های جست وجوگر را هموارتر و همچنین صفحه اینترنتی شما را نیز جذاب تر و مفیدتر کند.

روشهای بازاریابی محتوا:

در زیر، به چهار روش به عنوان نمونه اشاره شده است که می تواند نقطه مناسبی برای آغاز بازاریابی محتوا باشد:

اطلاعات گرافیکی(اینفوگرافیک):

عموما این نوع از گرافیک ها، عمودی و شامل اطلاعات متفاوتی مانند آمار و ارقام، جداول نمودار ها و دیگر اطلاعات است. اگر اطلاعات گرافیکی مناسب باشند، می توانند برای سال ها روی سایت ها باقی بمانند یا اینکه  از طریق رسانه های اجتماعی در فضای مجازی منتشر شوند و به این ترتیب اثری عمیق تر و ماندگارتر بر مخاطب خواهند گذاشت.

می توان به اطلاعات گرافیکی داده های دیگری مانند استراتژی سازمان، اهداف آتی، تحقیقات انجام شده و همچنین حق کپی رایت (حق گرفتن تبلیغات) اضافه کرد. حتی می توان از طریق سایت Pinterest اطلاعات گرافیکی خود را در میان کسب کارهای مرتبط توزیع کرد. این کار هزینه ای جز صرف زمان ندارد.

صفحه اینترنتی:

تفاوت اساسی بین یک صفحه معمولی اینترنتی و صفحه ای که در آن بازاریابی محتوایی صورت می گیرد. تنها در جذابیت صفحه و محتوای آن است. همین عامل است که سبب می شود نه تنها بازدیدکننده صفحه را نبندد بلکه. اطلاعات موجود را مطالعه کند

پادکست یا پادپخش:

از آن با نام رادیوی اینترنتی نیز یاد می شود. این روش ارائه محتوا، در سال 2114 محبوبیت و گسترش یافت.

ویدئو:

از آنجا که عموم مردم تصور می کنند استفاده از پادکست و ویدئو دشوار و گران است، این دو روش کمتر در بازاریابی محتوا به کار گرفته شده است. اما صرف نظر از هزینه تجهیزات صوتی- تصویری با کیفیت، بهره بردن از این دو روش، آسان تر از آن چیزی است که تصور می شود و از سوی دیگر می تواند از تاثیرگذاری مناسبی هم برخوردار باشد.

بازاریابی از طریق محتوای متنی

محتوای متنی یکی از با ارزش ترین محتواها است که در چند سال قبل هر سایت یا کسب و کار اینترنتی به آن می بالید. متن واقعا با ارزش است زیرا موتورهای جستجو اولین چیزی را که میان انواع محتواها متوجه میشدند متن بوده است. از این رو بسیاری از سایت ها در کنار محصولات خود یک بخش به نام وبلاگ دارند که برای آن محتوای متنی تولید کرده و سعی میکنند تا با دریافت ورودی از طریق موتورهای جستجو آنها را به سمت محصولات خود هدایت کنند. هر چند در ایران تولید  محتوا برای وبلاگ هرگز به معنای واقعی عملی نشده است و اکثر وبلاگ ها یا دیر به دیر بروزرسانی می شوند و یا اصمولا  محتوایی تولید نمیکنند و از مطالب سایر سایت ها استفاده میکنند که این هرگز نمی تواند آن بازدهی مورد انتظار را بر آورده سازد.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

4.8/5 - (5 امتیاز)