لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
لوگو سفید مجتمع فنی رهرو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

پرکاربردترین فرمول ها در اکسل

اکسل ابزار ارزشمندی است، بنابراین برای سرعت بخشیدن به قالب بندی صفحه گسترده و تبدیل شدن به یک متخصص اکسل، باید پرکاربردترین فرمول های اکسل را بدانید. اکسل یک ابزار ارزشمند است زیرا می تواند بسیاری از محاسبات را به صورت خودکار انجام دهد. در اینجا جزئیات مفیدترین فرمول ها آمده است.

 

فرمول اکسل چیست؟

در نرم افزار مایکروسافت اکسل، فرمول عبارتی است که با مقادیر مشخص در محدوده ای از سلول ها نوشته می شود. فرمول های اکسل به شما امکان می دهد محاسباتی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را انجام دهید. علاوه بر این، می توانید مقادیر مورد نیاز را به طور میانگین محاسبه کنید یا درصدی را برای طیف وسیعی از سلول ها محاسبه کنید. مقادیر تاریخ و زمان را دستکاری کنید و کارهای بیشتری انجام دهید.
یک مفهوم بسیار رایج با فرمول های اکسل وجود دارد و آن “توابع” است. دو کلمه “فرمول” و “توابع” گاهی اوقات می توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. آنها نزدیک به هم هستند، اما در همان زمان متفاوت هستند. تفاوت اصلی این دو موضوع در این است که فرمول با علامت مساوی (=) شروع می شود و از توابع برای انجام محاسبات پیچیده استفاده می شود که نمی توان با دست انجام داد. توابع در اکسل دارای نام هایی هستند که نحوه استفاده از آنها را نشان می دهد.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول SUM

تابع SUM یکی از ساده ترین فرمول ها در اکسل است. این ویژگی به کاربران اجازه می دهد تا اعداد را به روش های مختلف جمع کنند. تابع SUM می تواند تعداد مشخصی سلول را در چندین ردیف یا تعداد مشخصی سلول متوالی را با هم جمع کند.

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول MAX & MIN

فرض کنید در یک برگه اکسل با تعداد زیادی اعداد روبرو هستید و می خواهید در کمترین زمان ممکن بزرگترین و کوچکترین عدد را پیدا کنید. فرمول های MAX و MIN وجود دارند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. MAX بالاترین مقدار و MIN کمترین مقدار را از مجموعه ای از اعداد برمی گرداند.

فرمول IF

تابع IF در اکسل به شما امکان می دهد محاسبه خود را بر اساس برآورده شدن یا نبودن یک شرط تغییر دهید.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول  TRIM

عملکرد TRIM یکی از ساده ترین و کاربردی ترین عملکردهایی است که می توان از آن برای حذف فضای اضافی استفاده کرد. در واقع، توجه به این نکته ضروری است که این ویژگی فضای بیشتری را اشغال می کند. همچنین فاصله بین کلمات یا جمله ها را حذف نمی کند.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول concatenate

 

یکی دیگر از پرکاربردترین فرمول های اکسل فرمول concatenate می باشد. این فرمول اطلاعات متنی دو سلول را با یکدیگر ادغام کرده و در سلول دیگری نمایش می دهد.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول TODAY

 

شما به کمک این فرمول می توانید با هربار باز کردن اکسل با تاریخ فعلی و به روز مواجه گردید.

 

فرمول PROPER

 

اکسل علاوه بر اینکه می تواند محاسبات را انجام دهد بستر بسیار مناسبی برای مرتب سازی و سازماندهی اطلاعات می باشد. فرمول PROPER به شما کمک می کند در صورت وارد کردن حجم زیادی متن بتوانید با کمک این فرمول آنها را سازماندهی کنید. در واقع حروف اول کلمات انگلیسی را به صورت خودکار به حروف بزرگ و مابقی حروف را به صورت کوچک تبدیل می کند.

 

فرمول EOMONTH

 

این فرمول به شما کمک می کند که آخرین روز از ماه جاری یا ماه های آینده را پیدا کنید.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

فرمول  RANDBETWEEN

 

این تابع یک عدد صحیح تصادفی بین دو عدد داده شده تولید می کند. در فرمول RANDBETWEEN(LOWER, UPPER)، آرگومان اول حد پایین بازه را مشخص می کند و آرگومان دوم کران بالایی بازه را مشخص می کند.)

 

فرمول EVEN & ODD

 

تابع ODD هر عددی را بدون توجه به علامت به یک عدد صحیح گرد می کند. در مقابل، تابع EVEN  یک عدد را به عدد زوج بزرگتر از آن عدد گرد می کند.

 

پرکاربردی ترین فرمول ها در اکسل

سخن آخر

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با 10 مورد از پرکاربردترین فرمول های اکسل آشنا کنیم. امیدواریم توضیحات داده شده برایتان مفید واقع گردیده باشد.

به این post امتیاز دهید